UZAYDA YAŞAM MI BUGÜNÜ KURTARMAK MI?

Yaklaşık bir asırdır insanlar uzaya gitmeyi ve orada yaşam bulmayı planlıyorlar. Hatta bu konuda ülkeler yarışa bile girdi ama teknolojinin ilerlemesiyle çevremizde sorunlar çıkmaya başladı.

Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği günlük hayatımızı etkilemeye başladı. İnsanların ise kafasına şu soru takılıyor ”geleceği kurtarmak için uzayda yaşam bulmak mı yoksa bugünü kurtarmak için kirliliklerden kurtulma mı”. Bana soracak olursanız ben geleceği kurtarmak için uzaya gitmeyi seçerim. Ama bu seçenek çok riskli. Gezenlerde yaşam için bazı olanaklar lazım ve bu açıdan seçenekler az. Eğer herhangi bir olanak varsa mutlaka değerlendirmek lazım. Örnek verecek olursak, Mars. İnsanlar Mars’ta yaşam için çalışmalar yapıyor.

Dünya’da sürdürülebilir bir yaşam için alınan tedbirler tabi ki uygulanmalıdır. Diğer taraftan ise Dünya’ya alternatif yaşam ortamları bulunmalıdır. Alternatif Dünya arama çalışmaları kesilip sürdürülebilir yaşam çalışmalarına ağırlık verilirse Dünya’daki kaynaklar bitince yeni yaşam bulmak için çok geç kalınmış olabilir.

Tibet ŞABİ   6/B

(Visited 16 times, 1 visits today)