Uzayda Yaşam

 Evrende yaşam olan tek gezegen Dünya’dır. Uzayda oksijen olmadığı için yaşam kısıtlı ve zordur. Ama uzayda yaşamak mümkündür. Astronotların uzayda giydiği uzay giysilerinden astronotları nelerden koruduğundan bahsedelim. Uzay giysisi ilk olarak astronotların bayılmalarını ve ölmelerini önlüyor.astronotlar ve giysileri ile ilgili görsel sonucuUzay gemisi ilerledikçe fazlalaşan bir hızla uzay boşluğuna yol alır. Uzay gemisi hız artışı sırasında astronotların vücut ağırlıkları artar. Bu sırada astronotun damarlarındaki kan vücudun farklı noktalarına çekilerek farklı yerlerde birikir. Beynin kansız kalması ölüme neden olur. Bu yüzden astronotun bedenini sıkan bu özel giysi kanı vücutta doğal durumuyla tutmaya yarar. Bu astronot giysisi olmadan astronotlar uzay boşluğunda herhangi biz gezegende yürüyemezler, bir uzay aracından bir farklı uzay aracına geçemezler çünkü uzayda oksijen olmadığından astronotlar nefes alamazlar. Astronotların oksijen soluyamadıklarından oksijen almalarını sağlayan bir oksijen tüpü vardır. Astronotlar ayrıca buzullar gibi soğuk veya yanardağlar kadar sıcak bir mekanda özel koruyucu olan uzay giysisi giymek zorundadırlar. Astronot giysisinin başlığı insan başının rahat hareket ettirebileceği büyük bir kafese benzer. Başlığın öndeki tarafı kırılmaz camdan yapılmıştır. Ayrıca başlığın yukarısında bir başlık daha vardır. Bu anlattıklarımın kısacası uzay giysisi astronotları oksijensizlikten, yüksek basınçtan korur. Şiddetli sıcak ve soğuktan korur. Oksijen tüpü olduğu için nefes almayı sağlamaktadır ve suni basınçla vücutların dengede tutmaktadır. Şimdi gelelim insanları hayrete düşüren bu evrendeki karadelik ve solucan deliğine.

kara delik ile ilgili görsel sonucu

Kara delik evrende bulunan ve ışığın bile kaçmadığı çok ama çok güçlü bir çekme gücüne sahip olan bir bölgedir. Çok güçlü bir yer çekimi oluşmaktadır çünkü madde küçücük bir boşluğa sıkıştırılmıştır. Bazı karadelikler yıldızların ölme sonucu gerçekleşir. Kara deliklerden ışık kurtarılamadığı için görülmzler. Kara delikler kütleleri ve büyüklükleri onların türünü belirler. En büyük kara delikler süper kütleli olarak adlandırılır. Yaşadığımız Samanyolu Galaksi’mizin merkezinde olduğu düşünülen süper kütleli kara deliğin adı Sagittarius A’dır. Bu kara delik yaklaşık 4 milyon Güneş’in kütlesine eşittir.

solucan deliği ile ilgili görsel sonucu

Şimdi solucan deliğinden bahsedelim. Bir solucan deliği en kolay haliyle uzay zaman içindeki çok ama çok uzak yolculuklar için kullanılan ve teorik bir biçimde kestirme yol anlamına gelmektedir.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Okursanız mutlu olurum.

(Visited 176 times, 1 visits today)