Var mısın iddiaya?

Bir aile çok fakirmiş. Ailenin büyük oğlu Hasan çok zekiymiş. Sonra babasının odasının lambası patlıyor ve Hasan’ a en ucuz lambayı almasını söylüyor. Hasan sokakta en ucuz lambayı ararken eline su damlacığı düşüyor. Hasan eline bakarken yerde gazete görüyor, gazeteye doğru yürüyor ve “Var mısın iddiaya?” diye bir ilan!

Bu bir zeka yarışmasıydı hatta kardeş oyunuydu. Kazanana 70.000 TL ödül vardı. Hasan lambayı almadan eve doğru koşuyor ve kardeşini evde göremiyor. Kardeşini bir süre aradıktan sonra kardeşini parkta görüyor. Kardeşine 70.000 TL’lik bir yarışma olduğunu söylüyor. Hatta kardeş oyunu olduğunu söylüyor. Kardeşi: “Ciddi misin? diye soruyor. Yarışma yarındı, ikisinde eve koşuyor ve babalarından izin alıyor. Babası düşünürüm diyor ve gidiyor. Babasını heyecanla bekliyorlar. Babaları gelince heyecanla ne diyeceğini düşünüyorlardı ve babası katılabilirsiniz diyordu. İkisi de heyecanla yarını bekliyordu.

Yarın olunca ikisi de çok erken uyandı dişlerini fırçalayıp, saçlarını tarıyorlar. Yarışma yerine gittiklerinde onları ilk palyaço karşılıyor. Palyaço onlara zeka sorusu soruyor. Hasan hemen biliyor. Palyaço çok şaşırıyor. Bu soruyu hiç kimse bilemezdi ama siz çok hızlı bildiniz. Bence yarışmayı siz kazanırsınız. Yarışmada yapacağım şey çok var. Hasan buna seviniyor. Hasan yarışmadayken kardeşi onu izliyor. Hasan herkesi çok kolay yeniyordu ve en sonuncu kişiyi de yendikten sonra palyaço onlara 70.000 TL’yi veriyor ve annesi onu sallıyor. Hasan’ın kardeşi hepsinin rüya olduğunu görünce çok şaşırıyor.

(Visited 95 times, 1 visits today)