Vatan Uğruna Savaşmak

Zaman makinesini kullanma imkânım olsaydı ülkemizin düşmanlardan kurtulduğu Kurtuluş Savaşı’na gitmek isterdim. Orada Milli Mücadele’ye katılmak ve Halide Edip, Şerife Bacı, Nezahat Onbaşı, Kara Fatma gibi vatanını savunan kadınlardan biri olmak isterdim.

Halide Edip, İstanbul’da düzenlenen mitinglerde Yunan işgaline karşı çok etkili konuşmalar yapmıştır. Daha sonra Milli Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya gitmiş ve cephede görevler yapmış onbaşı ve başçavuş rütbeleri almıştır. Daha sonra yurtdışında eğitimler almış ve Türkiye’nin ünlü yazarlarından olmuştur. Şerife Bacı ise soğuk kış gününde cephaneleri ıslanmasın diye battaniyeyi sarmış ancak yolda giderken kendisi donarak ölmüştür. Hafız Halit Beyin Kızı Nezahat ise babasıyla birlikte cepheye gitmek zorunda kalmış ve henüz 9 yaşında savaşlara katılmıştır. Eşi Ahmet Bey ile evlenerek savaşa katılan Kara Fatma, daha sonra onbaşı olmuş ve sadece kadınlardan oluşan birliği ile savaşmıştır.

İşte tam da bu yüzden o dönemde insanların vatanını korumak için yapmış oldukları fedakârlıklardan birini de ben yapmak isterdim. O dönemin zorluklarını bilmeme rağmen, vatanın kurtuluşunu yaşamak isterdim. Adı geçen ünlü kahraman kadınlardan biri olmak ve o gururu tatmak isterdim.

 

(Visited 28 times, 1 visits today)