KALBİMİZDESİN YÜCE ATAM

Vatanı Korumak Çocukları Korumakla Başlar

 

Atatürk çocukları çok severdi.
KALBİMİZDESİN YÜCE ATAM

 

 

 

 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı kutladığımız milli egemenlik haftasındayız. Bu hafta düzenlenen etkinlikler kapsamında yapılan konuşmalarda, Atatürk’ün çocuklara verdiği değeri daha iyi anlıyoruz. Atatürk’ e göre; “Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar.” bu söz Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi güzel şekilde ifade ediyor.

Atatürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı bize armağan etti. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Bu şekilde genç Türkiye’ nin temeli atılmış oldu. Bundan sonrasını Kurtuluş Savaşı izledi. Yokluk içinde güçlü bir ordu kurarak düşmanların karşısına inançlı çıktı. Zaferin kazanılmasından sonra cumhuriyeti kurdu.

Atatürk bütün dünyanın sevgisini kazanmış bir liderdir. Çünkü çocukları çok severdi. Atatürk başöğretmendir. Bize okumayı ve alfabeyi öğretti. Ülkemizin geleceğini düşünüyordu. Bu nedenle çocukları, ülkenin geleceği olarak görüyordu. Dürüst, barışsever ve ileri görüşlü bir asker ve devlet adamıydı. Ona göre çocuklar olmadan, vatan da olamazdı. Bu nedenle “Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar.” demişti.

Atatürk’ e çok şey borçluyuz. Biz çocuklar, Atamızın gösterdiği yolda yürümeliyiz. Onu sevmek demek, fikirlerini öğrenmek ve uygulamak demektir. Rahat uyu Atam, biz senin izindeyiz!

      

                                                                                                                         

 

 

(Visited 346 times, 1 visits today)