VAY BE DEDiRTEN KADIN!

 

Tarihde adını gerek başarısı gerek savunduğu fikirlerle tanıdığımız bizlerde kalıcı izler bırakan bir çok kadın vardır.Kadınlara siyasi hak tanınmasını savunan Latife Hanım ,idealist öğretmen Rafet Angın ,ilk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen ve daha niceleri….

Benim anlatacağım kahraman ise Nene Hatun ,cesur bir Türk kadını.Hemen hemen herkes adını duymuştur ama birde ben anlatmak istedim.Nene Hatun1857 yılında Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğmuştur.Kurtuluş savaşında ,Erzurum’da Aziziye tabyasının savunulması için küçük yaşlardaki oğlunu ayrıca üç aylık kızını emzirip evde bırakarak vatan mücadelesi için çalışmıştır.1955 yılında hayata gözlerini yuman Nene Hatun, ölmeden bir kaç ay önce yılın kahraman Türk annesi seçilmiştir.

Şöyle bir baktığımızda Nene Hatun’un etkileyici bir kahramanlık hikayesine imza atışını okuyoruz Nene Hatun, bunları yaşarken yirmili yaşlardaydı.O yaşlarda bizler daha kendi kimliğimizi bilmiyoruz.Ergenlik döneminde kendimizle yeni tanışıyoruz daha kendimize bakamıyoruz, annelerimiz arkamızı topluyor.Nene Hatun o dönemde vatanı için milleti için çocuklarını bırakıp milli mücadeleye adamıştır. Sadece oda değil onun gibi yüzlercesi…..

Sonuç olarak Nene Hatun ,vatanı için elinden geleni yapmış ,o artık bir kahraman olmuştur.Hakettiği değeri görmüş ve hep görecektir.Vatanın ne kadar zor şartlarda kazanılıp bize emanet olduğunun ve bu değere sonsuza dek sahip çıkmamız gerektiğinin farkındayız.

Nene Hatun’ a saygılarımla….

(Visited 140 times, 1 visits today)