Vazgeçme!

 

 

Büyük ihtimalle  çoğu kişi gibi, senin de aklında onlarca mükemmel hayal ve proje dönüyor. Ancak hiçbirini gerçekleştirmedin. Kendine bahane olarak beceremediğini veya bunu yapamayacağını söylüyor olabilirsin. Eğer sen de böyleysen, aşağıdaki örneklere bakmanı rica edeceğim.

Thomas Edison’a, 999 denemeden sonra yaptığı bininci deneyde ampulü bulmasıyla ilgili olarak şöyle bir soru yöneltmişler:

-999 kez hata yapmanıza rağmen, 1000 deneyi yapacak gücü nereden buldunuz?

Edison şu yanıtı vermiş:

-Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, 1000. ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu.

Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş, yeter ki vazgeçme!

1969-1972 yılları arasında Apollo 12, 14, 15, ve 16 misyonlarıyla Ay’ın üzerine sismometrelerden oluşan bir ağ sistemi kurulmuştu. Sistemin kaydettiği sismik olaylarla bilim adamları Ay’ın yapısı hakkında bilgi edinmek istiyorlardı. Çok sayıda, kategorilere ayrılan 12558 vaka kaydettiler. Bunu yapmak tam 8 yıllarını almasına rağmen vazgeçmediler.

Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş, yeter ki vazgeçme!

1248 yılında yapımına başlanan Cologne Katedrali 1880 yılında bitirilmiş. Yapımı tamı tamına 638 yıl süren katedral tam bir şaheser. Yılmadan, durmadan çalışarak yapılınca ortaya bir şaheser çıkması normal.

Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş, yeter ki vazgeçme!

Belki zor olabilir, belki çok zaman alabilir, belki çok uğraştırabilir ama yine de hayallerinden vazgeçme…

(Visited 24 times, 1 visits today)