Virüsle Öğrenmeyi Öğrenmek

Herkesin bildiği üzere dünyada şu an COVID-19 veya diğer bir deyişle ise corona virüsü denen bir hastalık var.Peki ya bu hastalık nedir ve  hastalığın tedavi yolları nedir?

Koronavirüsü (COVID-19) solunum yolu ve temas ile bulaşani çok kısa zamanda geniş kitlelelere yayılım özellği bulunana, ilk olarak Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür. Çin, oldukça fazla vahşi hayvanlarında besin olarak  (yarasa, böcek vb.) yoğun tüketildiği ve hayvanların taşıdığı bazı mikropların insana adapte olma riski nedeniyle yoğun insan nüfusu da eklenince toplum sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. Bu mikroplar yepyeni ortaya çıktıkları için onlara karşı “bağışık” olma durumumuz “sıfır” olmakta; virüs, hastalanma potansiyeli olan herkesi hastalandırmaktadır.  Burada, herhangi bir mikrobun herkesi hastalandırmadığını, sadece belli kişilerin hastalandığını ve sadece yine belli kişilerin (kronik hastalığı olanlar, bağışıklığı düşükzayıf//çok yaşlı kişiler) ağır etkilediğini de akıldan çıkarmamak lazım.

Bu virüsün  genellike yaşlıları öldürüldüğü söylensede İngiltere’de 16 yaşındaki bir kızı Türkiye’de ise 30 yaşlarında bir çok insanı öldürmesi bu virüsün yaş tanımadan herkesi öldürebileceğinin kanıtıdır.Dünya’da bu derece de tehlikeli  bir durum varken insanların korkmaması elbette imkansızıdır..Bütün dünyanın endişeyle izlediği bu durum maalesef ki her geçen gün daha da kötü bir hal almaya başlamıştır.

Dünya’da durum bu kadar kötü iken peki ya bizim ülkemizde nasıl? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aldığı önlemler sayesinde koronavirüsü en son bizim ülkemize gelmiştir.Fakat en son gelmesi maalesef ki birsey değiştirmemiştir.Şu anki güncel vaka sayıları dünyada 2.331.099 onaylanmış vaka, 160.952 tane vefat eden eden insan, 598.584 tane iyileşen hasta vardır.Ülkemizde güncel vaka durumu ise şöyledir 82.329 onaylanmış vaka, 1.890 vefat eden, 10.453 tane ise iyileşen vatandaşımız bulunmaktadır.

Ülkemizde oldukça fazla vaka olduğu için ve bu sayıların daha da fazla artmaması için tüm Türkiye’de okullar tatil edilmiştir.Türkiye’deki öğrencilerin hiçbiri okula gidemedikleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim gerçekleşecektir açıklaması gelmiştir. Bu açıklamadan sonra bütün Türkiye’deki öğrenciler uzaktan eğitime geçmiştir.

Ülkemizdeki şu anki duruma bakarsak bu süreciğin uzayacağını gösteriyor.Bazı veliler ve uzmanlar tarafından uzaktan eğitim sürecinin çok verimisiz olduğu ve derhal okulların açılması isteniyor.Diğer veliler ve uzmanlar tarafından ise uzaktan eğitim süreci canlı okulda gördükleri kadar verimli olmasa bile sağlığın her şeyden daha önemli olduğu söyleniyor.

Benim fikrim ise okulların bu yıl açılmaması ve uzaktan eğitime devam edilmesi.Çünkü eğer ki öğrenciler okullara giderse bu virüsün kontol edilemeyecek kadar artması çok olası bir durum.Bir kişi bu virüsü 60 kişiye bulaştırabiliyorken böyle bir risk asla alınması tüm toplumu çok büyük tehlikeye sokacaktır. Ve şu anki durumda risk almak en büyük hata olacaktır. Evde okul ve hayat, gelecek sağlıkla bizi aydınlat….

(Visited 20 times, 1 visits today)