Virüsten kazanç Sağlayan Sektörler

Herkesin bildiği üzere şu anda dünyayı  Corona virüs salgını sarmış durumda. İstisnasız bütün ülkelerin etkilenmiş olduğu bu virüs binlerce insanın ölümüne yol açmış ve hayatın seyrini büyük ölçüde değiştirmiştir. Birçok ülkede okullar kapanmış ve dışarı çıkma yasağı ilan edilmiştir. Yasak ilan edilmeyen ülkelerde ise insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak dışında herhangi bir sosyal aktivite için dışarı çıkmaması yönünde bir çağrı vardır.

Corona virüs ayn zamanda bireylerin dışında tekstil, turizm, havacılık, eğlence gibi sektörleri de kötü yönde etkiledi. Ancak bazı sektörler korona döneminde zor günler geçiriyor olsa da bazı sektörler istihdamını arttırarak daha öncekinden bile daha çok talep görüyor.

Corona virüs nedeniyle her zamankinden daha çok kar eden sektör tabii ki dezenfektan ve hijyen ürünleri üreticileri. Daha önce yalnızca titizliğe önem veren insanların kullandığı el dezenfektanlarını şu anda her insanın yanında bulundurması elzem bir hal aldı. Satışları %5, 413 oranında artan el dezenfetanları dışında maske, kolonya, eldiven ve antibakteriyel ıslak mendil satışları da inanılmaz derecede artış gösterdi.

Corona virüs sebebiyle istihdamını arttıran bir diğer sektör ise ilaç sektörü. İnsanlar bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için her yola başvururken eczanelerin bağışılık sistemi güçlendirici ilaçlar  satıyor olması büyük kazanç elde etmelerini sağladı.

Koruyucu tulum üreten firmalar da bu dönemde büyüyen firmalardan. Virüsle yakından temas kurmak zorunda olan sağlık alışanlarının kullanmak durumunda olduğu koruyucu tulumlara talep büyük oranda arttı.

Coronanın iyi etkilediği bir diğer sektör ise gıda sektörü. İnsanların aç kalma ve kıtlık yaşama gibi korkuları onların marketlere akın etmelerine yol açıyor. Özellikle dışarı çıkma yasağından birkaç gün önce marketlerdeki satışlar inanılmaz derecede artıyor.

Sonuç olarak korona bütün insanlığı kötü etkilemiş ve birçok sektörün sonu olmuş olsa da bazı sektörlerin daha önce hiç olmadığı kadar talep görmesini ve kar elde etmesini sağlamıştır.

(Visited 29 times, 1 visits today)