Vize Nedir? Ne İşe Yarar?

Hepimiz ya yurt dışına gitmiş ya da gitmek istemişizdir. Çünkü farklı kültürler görmek, yeni yerler keşfetmek her zaman insanoğlunun vazgeçemeyeceği şeylerdir. Peki biz yurtdışına giderken öyle normal yurtiçindeki gibi bileti alıp gidiyor muyuz? Yoksa farklı şeyler de gerekiyor mu?

Yurtdışında herhangi bir yere giderken vize almamız gerekir. Vize yurtdışına çıkmak istediğin ülkeden verilen izin belgesidir. Şimdi kafanızda “Ne gerek var ya!” veya “Hepimiz insanız sonuçta, aynı dünyada yaşıyoruz.” gibi cümleler geçebilir. Bir de şöyle düşünün ülkeler başka ülkelerden, başka kültürlerden kısacası tamamen bambaşka birini yaşadığı yere alıyor. Dolayısıyla o kişi hakkında biraz olsa da bilgi edinmesi lazım. Bu bilgileri de vizelerden öğrenirler.”Ne iş yapıyorsun?”,“Neden benim ülkeme gelmek istiyorsun?” gibi.

Vize olmasaydı ülkeler arası geçişler daha hızlı ve daha kolay olabilirdi evet ama ülkeler kendilerinin güvende olup olmadıklarını yani yaşadıkları yere kimlerin gelip gittiğini bilemezdi. Bu yüzden vizenin olması ülkeler arası geçişi zorlaştırsa da daha güvenli hale getiriyor.

 

(Visited 134 times, 1 visits today)