VİZE OMALI MI ?

 

Vize bildiğiniz gibi bir ülkeden diğer  ülkeye geçiş iznidir. Vize, ülkelerin başka ülkelerden gelecek olan suçlu yada kendileri için sakıncalı gördükleri kişilere uyguladıkları bir önlem yöntemidir. Bununla beraber insanların seyahat etme hakları vardır. Dolayısıyla vize bunu engelleyici bir durumdur. Yani istediğimiz anda bir başka ülkeye onlar izin vermediği sürece gidemeyiz. Bu açıdan insan hakkı olan seyahat özgürlüğünü engellediğini düşünüyorum. Vizeyi genellikle gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelere uygulanmaktadır. Çünkü kendi ülkelerine tehdit olabilecek kişileri yada ekonomik anlamda zarar oluşturacak durumları engellemek istemektedirler. Örneğin, ülkemize vize olmadan bir çok insanın geldiğini düşünelim ve çalışma hayatına katıldıklarını varsayalım.  Ucuz iş gücü sağlayacaklarından kendi vatandaşlarımız işsiz kalabileceklerdir. Dolayısıyla kişisel olarak baktığımızda vize uygulamasının kalkması gerektiğini düşünürken, ülkeleri yönetenler açısından baktığımızda vize uygulamasının devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Vize gerektiren ve vize gerektirmeyen pasaportlar vardır. 4 çeşit pasaport vardır.

Yeşil pasaport:  Devlet memurlarına ve eski bürokratlara veriliyor. Yeşil pasaport çıkarma hakkı olanlar: kamu personeli arasında, devlette çalışan doktor ve öğretmenler sadece yeşil pasaport alabilirler.

Mavi pasaport: bunların dışında kalan pasaport standart olarak normal bir insana verilen pasaporttur. Eğer yeşil, gri ya da siyah pasaport alma hakkınız yoksa bordo pasaport almaya başvurmalısınız.

Gri pasaport: Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan, resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir

Siyah pasaport: Siyah pasaportlar, TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları gibi devletin en üst seviyesinde görev yapan kişilere, sadece görevde bulundukları süre boyunca verilen pasaporttur.

  1. (Umumi Pasaport)
  2. (Hususi Pasaport)
  3. Görev Pasaportu / Hizmet Pasaport
  4. (Diplomatik Pasaport)
(Visited 161 times, 1 visits today)