Vize Sistemi

Vize sistemini ögrenmek için bir vizenin ne olduğunu ve nasıl alındığını ögrenmemiz lazım

Vize: yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izin.

Vize almak için hemen hemen her ülke farklı şeyler ister ama genel olarak evraklar belirlidir. Gitmek istediğiniz ülkenin evraklarını internetten kolayca aratabilirsiniz. Vize almak için genellilkle internetten başvuru yapıp vize alıcağınız büroya görüşmeye gidersiniz. Belgeleriniz tam ve gerekli ise genellikle hiçbir sıkıntı çıkmadan vizeniz elinize ulaşır.

Peki vize problemleri nelerdir, nasıl çözülerbilir.

Vize problemi ülkeler arası seyehatin olmazsa olmazıdır. Vizenin kattığı güvenlik neredeyse paha biçilemezdir fakat yeterli değildir. Aynı zamanda vizenin getirdiği bazı zorluklar göz önünde bulunmaktadır. İsterseniz bu zorlukarın neler olduklarına ve nasıl giderilebileceğine bir göz gezdirelim.

En başta vize sisteminin getirdiği en büyük zorluk bekleme ve randevu almaktır. Vize almak için başvurduğunuzda randevunuzu belki altı ay sonraya bile atabilirler. Beklemenin getirdiği sıkıntı ise vizeniz çıktığınızda alacağınız uçak biletlerinin altı ay önce alacağınız uçak biletlerine kıyasla çok daha pahalı olmasıdır. Eğer vizenizin çıkması garanti olsa veya direk erken çıksa paranızın yanma riski olmadan ucuz uçak biletleri alabilirsiniz. Bunu çözmek için bir sanal veritabanı oluşturulabilir ve bu veritabanından insanların bilgilerini kontrol etmek ve onaylamak kolaylaşabilir, bu sistem sayesinde vizeniniz çıkması daha erken olanilir. Fakat bu sistemde küçücük bir hata bile olsa bütün ülke güvenliğinde sıkıntı olabilir hatta uluslar arası bir krize bile sebep olabilir.

Başka bir yöntem ise vizelerin türüne göre sınıflanırılması olabilir. Seyehat vizesi, iş vizesi gibi sınıflandırmalar zaten mevcut fakat bu vizelerin hepsi aynı grup insan tarafından kontrol ediliyor. Yine daha hızlı olması için kalıcı vizeleri bir grup, turizm için ayrı bir grup, eğitim için ise ayrı bir grup kurulabilir.

İşimizi daha da kolaylaştırmak için vizeleri politikadan daha az etkilenir hale getirebiliriz. İki devlet başkanı birbirlerinle sataşınca kendini geliştirmek için, eğitim için, kültürlenmek için yurt dışına gezi düzenleyen insanların planlarında, programlarında aksaklıklar oluşuyor.

Tabii ki vizeleri kaldırmak bir çözüm yolu olamaz. Çünkü vize demek ülkenize giren insanların geçmişini ve yaklaşık olarak nasıl davranacağını bilmeniz demek. Bir insanın ülkenize giriş yapabilmesi için geçmişinin tamamını belgeletip önünüze sermesi güvenliği sağlamlaştırır. Eğer bu sistem olmasaydı ülkenize giren insanların suçlu olup olmadığını, yalan söyleyip söylemediğini bulumazdık, ülkeye karışınca da zaten bulmak imkansız gibi bir şey olurdu.

Yani genel olarak bir vize sistemi olmalı. Bu sistemin getirdiği güvenlik göz ardı edilemez. Lakin bu sistem biraz daha geliştirilmeli. Farklı vize türlerine göre farklı grup insanlar vizeyi kontrol edip vermeli. Ülke politikaları çok acil bir durum olmadığında vize sistemini etkilememeli, yavaşlatmamalıdır.

(Visited 79 times, 1 visits today)