Vizesiz Bir Hayat…

Öncelikle ‘VİZE’ kelimesini bilmeyen okurlar için bu kelimenin anlamını açıklamak istiyorum. Vize; yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izin.

Seyahat özgürlüğü temel bir insan hakkıdır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 13. maddesi şöyle der:

1. Herkesin bir devletin toprakları üzerinde serbestçe dolaşma ve oturma hakkı vardır.
2. Herkes , kendi ülkesi de dahil olmak üzere, herhangi bir ülkeden ayrılmak ve ülkesine yeniden dönmek hakkına sahiptir.İlgili resim

Bana göre vize olmamalı yani herkes yurt dışına istediği gibi gidebilmeli çünkü bazı ülkeler ve kişiler için vize çok sorun ve zorluklar çıkarıyor. Örneğin, vizesiz gidilebilen ülkelerin sayısı gitgide artarken özellikle Avrupa ve Amerika’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize kriterlerindeki zorluklarda herhangi bir gelişme olmuyor. Ankara Ticaret Odası (ATO)’nun yaptığı araştırmaya göre büyükelçilikler, vize talep edenleri kapılarda süründürüyor. ABD ve İngiltere, vize için parmak izi isterken Hollanda’dan vize almak için 40’a yakın evrakı eksiksiz tamamlamak gerekiyor.

Vize için ülkelerin istekleri farklılık gösterirken istenen belgeleri eksiksiz toparlamak vize garantisi sağlamıyor. Örneğin, Hollanda vizenin bir hak değil, ülkeye giriş için izin olduğunu hatırlatarak gerekli görüldüğünde ekstra belge istenebileceğini belirtiyor. ATO’nun birkaç ay önce gerçekleşen araştırmasında bazı ülkelerin, Türk vatandaşlarına vize vermemek için işi yokuşa sürdüklerini belirtiliyor.- ABD Büyük Elçiliği ve konsoloslukları, vize başvurusunda bulunan öğrencilerden not ortalamalarını istiyor. Üstelik “Transcript” adlı belgenin okuldan kapalı zarf içinde alınması şart! ABD başvuruda bulunanlardan parmak izi alırken İngiltere, buna ek iris (göz) taraması da yapıyor. Fransa ve Almanya, sadece lacivert pasaportlardan vize isterken İngiltere, tüm pasaportlardan vize talep ediyor. 10 sayfadan oluşan başvuru formunun büyük harflerle ve “Siyah tükenmez kalem’’le doldurulması gerekiyor.vize istemeyen ülkeler ile ilgili görsel sonucuVe zorluklar bu kadarla kalmıyor. ABD vize randevusu için öncelikle 20 dolar ödeyerek bir PIN numarası almak gerekiyor. Pazartesi-Cuma günleri arası 08.30-18.00 saatleri arasında hizmet veren ”Vize Bilgi Servisi’ni arayarak 20 dolar veya karşılığı Türk parasını kredi kartı ile ödeyenlere randevu veriliyor. PIN numarasının alındığı günün ertesi günü Vize Bilgi Servisi’ni arayarak randevu alınıyor. Alınan PIN numarası ile aynı gün içinde ikinci kez Vize Bilgi Servisi aranabiliyor.

Bu kadar zorluk varken sizce de yurt dışına gitmek çok zor değil mi?

(Visited 84 times, 1 visits today)