Fileden Karşıya! Voleybol

Voleybol vücudumuzun gelişmesini de sağlayan ve çokta eğlenceli bir spor dalıdır. Şimdi ben sizlere bu spordan ve kurallarından söz etmek istiyorum. Voleybol 6’şar kişilik 2 takım halinde oynanır. Oyuncular topu yere düşürmeden filenin üstünden karşı sahaya geçirerek sayı almaya çalışırlar. Takım 2 smaçör, 1 pasör ve 3 savunma oyuncusundan oluşur.img_3469

Voleybolda Paslar:
1-Parmak pası
2-Manşet
3-Kontrollü parmak pası
4-Alttan servis
5-Smaç olarak beş farklı şekildedir.

Kurallar:
1. Parmak pasta duruşumuz önemlidir. Bir ayağımız önde bir ayağımız arkada her ikisi de karşıya bakacak şekilde olmalıdır. Ellerimiz ise alın hizasında durmalı ve hafifçe eğilmeliyiz. Topu karşılamaya hazırız artık.
2. Voleybolda oyuna başlarken manşetle başlanmaz. Karşı rakipten top geldiğinde manşetle karşılayabilirsiniz. Manşet alırken de bir ayağınız önde, diğeri arkada olmalıdır. Eğilerek topu karşılamalısınız.
3. Kontrollü parmak pasının, parmak pasından bir farkı yoktur. Tek seferde topu karşılayarak arkadaşınıza pas verirsiniz.
4. Alttan servis atarken hafifçe eğilmeniz ve sol ayağınızın önde olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra bir elinizi yumruk yapmalı, diğer elinizle topu atarak, topa havada vurmalısınız.
5. Smaç için topa havada iken sert ve düzgün bir vuruş ile karşı sahaya bırakmalısınız.

Voleybol, çok çalışmayı gerektiren eğlenceli bir oyundur. belli bir düzen ve disiplini gerektirir. Voleybol sporu ile ilgilenen kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. İyi hazırlanmış antrenman, beslenme ve düzenli yaşam programı ile başarıya ulaşmak mümkündür.

(Visited 124 times, 1 visits today)