Voleybol Hayatım

Bugün size voleybol hayatımın nasıl başladığını ve nasıl geliştiğini yani devam ettiğini anlatacağım. Voleybol oynamaya geçen sene, yani 5. sınıfta başladım. Öncesinde tabi ki seviyordum ve ilgi duymaya başlamıştım. Bunun üzerine geçen sene “Yetenekli miyim acaba?” sorusunu kendime sorarak işe başladım. Şansıma, gayet iyi oynadığımı fark ettim ve artık ciddiyetle oynamaya başladım. Oynamak için bir takıma ihtiyacım vardı ve ben okulumuzun voleybol kulübünü seçtim. Sonrasında bu yıl yapılan okul voleybol takımı seçmelerine katıldım ve başarı elde ettim. Şu an da okul takımında yarı lisanslı şekilde oynuyorum. Yarı lisanslı derken daha tam olarak lisansım olmadığı için böyle bir cümle kurmak istedim.

Voleybol gerçekten isteyerek oynamanız gereken bir spor çünkü, takım ruhuna, dayanışmaya ve daha birçok şeye ihtiyacınız var. Her zaman başarılı olamayabilirsiniz. Buna kendimden örnek verebilirim. Ben her attığım serviste veya smaçta başarılı olamıyorum. Burada yalan söylemeye gerek yok. Her attığım pas, atmak istediğim yere gitmiyor. Ancak bu yüzden kursa gidiyorum. Bunların doğru şekillerini, her şeyi olmasa da kritik olan hamleleri öğrenmek için. Başarısız olduğum her pas atışında vazgeçebilirdim ama vazgeçmedim. Bu benim voleybola olan bağlılığımın, başarılı olma çabamın göstergesidir.

voleybol-1

Tamamen rahatlayın, derin bir nefes alın ve kendinize şunu söyleyin “Ben bunu başarabilirim!” İşte o zaman büyük bir inanç duyacaksınız ve yapmak istediğiniz şeyi başaracaksınız. Sadece kendinize inanın yeter. Çok zor değil öğren, anla, kendine inan ve güven, son olarak başar yani uygula. İşte bu kadar kolay! Yapmanız gereken sadece bu. Bakın siz de anladınız ne kadar kolay olduğunu. Ayrıca şunu söyleyebilirim ki toptan korkan çok arkadaşımız var. Ancak bu toptan korktukları için voleybol oynayamayacakları anlamına gelmiyor. Böyle bir kural yok tabi ki. Sadece topa olan korkularını yenmeliler.

Benim burada size anlatmaya çalıştığım şey voleybol kuralları veya numaralandırma değil. Kafanız karışmasın. Ben size voleybol oynamaya nasıl başladığımı ve nasıl ilerlettiğimi anlatmak istedim. Sanırım amacıma ulaştım da. Bugünlük benden bu kadar. Tekrar görüşene kadar kendinize iyi bakın.

(Visited 188 times, 1 visits today)