William Shakespeare

William Shakespeare, 26 Nisan 1564’te doğmuştur. Oyun yazarı ve şair olan William Shakespeare, 23 Nisan 1616’da ölmüştür. Oyunları dünyaca  ünlüdür.

Bazı Oyunları;

1-Romeo ve Juliet

İki kavgalı aile vardır. Capulet ailesinin bir kızı vardır adı Juliet’dir, Montague ailesinin ise bir oğlu vardır. Adı Romeo’dur. Juliet pek birilerini tanımaz çünkü fazla dışarı çıkmamaktadır. Fakat bir partide birbirlerini görüp aşık olmuşlardır. Ama bunu ailelerinden sakladılar. Çünkü Juliet, ailesinin onu prensin kuzeniyle evlendireceğini biliyordu. Bunun karşısında intihar ederek öldüler.

2-Hamlet

Danimarka prensi olan Hamlet babası öldükten sonra çok üzülmüştür. Babasının yerine amcası Claudius geçmiştir. Babası bir gün Hamlet’in karşısına hayalet olarak çıkmıştır. Ve onu amcasının öldürdüğünü söylemiştir. Hamlet bunu kanıtlamak için oyunculardan babasının öldüğü sahneyi oynamalarını istemiştir. Böylece Kral Claudius’un tepkilerini görmek ister. Oyun başlayınca Kral Claudius sinirlenmiş ve oyunu durdurmuştur. Bu sayede babasını amcası Claudius’un öldürdüğünü anlamıştır.

Benim en sevdiğim William Shakespeare oyunları bunlardır. Nedeni ise bu oyunların konusunun daha ilgi çekici olmasıdır. Özellikle Romeo ve Juliet’in uzun süredir kitabını okumak istemişimdir. Şu an okumakta olduğum Romeo ve Juliet kitabında ilgimi çeken konu sanki tiyatro gibi çekildiği yerin belirtilmiş olması, tek tek piyes olarak gösterilmiş olmasıdır.

Bazı Şiirleri;

BAZEN

Yıldızlar süpürürsün, farkında olmadan,
Güneş kucağındadır, bilemezsin.
Bir çocuk gözlerine bakar, arkan dönüktür,
Ciğerinde kuruludur orkestra, duymazsın.
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın…

BENİM GÜNAHIM AŞKTIR

Benim günahım aşktır, senin erdemin nefret:
Sevgi günahtır diye günahımdan nefret bu.
Gel, kendi durumunu benimkine kıyas et,
Görürsün siteminin ne haksız olduğunu.
Haklıysa da, o sözler kızıl süsünü bozan
Ve benimkiler kadar bol sahte aşk senedi
Düzüp başkalarının yataklarını talan
Eden dudaklarından işitilmemeliydi.
Seni sevmem yasaldır; bak, seviyorsun sen de:
Gözüm sırf sana düşkün, senin gözün onlara;
Merhamet yüreğinde kök salıp boy versin de
Acımanla hak kazan sana acınanlara.
Aramağa kalkarsan kendi gizlediğini
Senin kendi örneğin yoksun bırakır seni.

GEZİNEN BİR GÖLGEDİR HAYAT

Gezinen bir gölgedir hayat, gariban bir aktör
sahnede bir ileri, bir geri saatini doldurur
ve sonra duyulmaz olur sesi, bir masaldır
gürültücü bir salağın anlattığı
ki yoktur hiç bir anlamı.

Benim için William Shakespeare’i diğer tiyatro yazarları ve şairlerden ayıran özellik William Shakespeare’in diğer şair ve yazarlardan daha başarılı olmasıdır. Bence bu yüzden eserleri dünyaca çok ünlüdür ve başarılı olmasının nedeni ise ilgi çekici konularda yazmış olmasıdır. Bildiğimiz gibi o zamanlarda ülke farklı şekilde, padişahlar tarafından yönetiliyordu. Yani o dönemlerde tahta geçme çabası ve katı kurallar yüzünden idam çok görülüyordu. Romeo ve Juliet’te de gördüğümüz gibi intihar ve katı kurallardan biri olan prensin kuzeniyle evlendirilme çabası vardır. Hamlet ise; Hamlet’in amcası Claudius’un tahta geçmek için, kral olan abisini öldürdüğü bir tiyatro oyunudur. Yani bu olaylar o dönemde çok görüldüğü için tiyatro yazarı veya şair olan kimsenin bu olaylar hakkında yazması insanların daha çok ilgisini çekebilir.

Kaynak: http://www.antoloji.com/william-shakespeare/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uA27Xtshi9Y

 

(Visited 154 times, 1 visits today)