Yabancı Sermayeler

          Yabancı firmaların ve yatırımcıların ülkemiz üzerinde çalışmalarını sürdürmeleri desteklenmeli midir yoksa desteklenmemeli midir? Bildiğimiz üzere, ülkelerin kendi ekonomilerinin gelişmesi için birtakım maddi (parasal) desteğe ihtiyaçta bulunurlar. Kendi ülkemize gelirsek eğer, özellikle de Türkiye’nin maddi (parasal) desteğe ihtiyacı vardır. Bu duruma baktığımız zamanda da göreceğiz ki, ekonomisi pek iyi durumda olmayan ülkelerde, diğer ülkelerden gelen maddi (parasal) destekler önem kazanmaktadır. Özellikle de bizim ülkemizde yabancı para birimleri önem kazanmaktadır. Bunun sebebi ise Türk Lirası’nın bazı yabancı para birimlerine göre daha düşük olmasıdır. Bu durum karşısında ekonomisi pek iyi durumda olmayan ülkeler ise, yabancı sermaye (maddi destek) almaya başlamıştır. Bu yabancı sermaye (maddi destek) alma durumu ise, neredeyse bütün dünya üzerinde yaygınlaşmaya başlamıştı. Bu yabancı sermaye küreselleşmesinin olması ile birlikte ülkeler arası yabancı sermaye alma daha da hız kazanmıştı. Tabi ki de bütün dünya üzerinde bulunan yabancı sermaye alma olayı, bizim ülkemize de ulaşmıştı.

          Bu yabancı sermaye alma olayı ülkemize ulaştığından itibaren ise, vatandaşlarımızın akıllarında da birtakım soru işaretleri bırakmıştı. Bu soru işaretlerinden bazıları, bazı vatandaşlarımız tarafından olumlu karşılanarak daha çok yabancı sermaye (maddi destek) alma gerekildiği savunulurken, bazı vatandaşlarımız tarafından ise olumsuz karşılanarak ülke ekonomimize darbe vurulacağı fikrindeydi. Sonuçta bir şey yapılması gerekiyordu. En sonunda ulusal bir karar verildi ve ülkemiz üzerinde ülke ekonomimize zararı olmayacağı ve darbe vurulmayacağı şartıyla yabancı firmalardan ve yatırımcılardan yabancı sermaye alımına izin verildi. Artık bizde yabancı sermaye alan ülkeler arasındaydık. Fazla zaman geçmeden göreceğiz ki, dünya üzerinde bulunan bir çok firma ve yatırımcının bizim ülkemiz üzerinde bir çok etkisi olmaya başladı. Bu etkiler hem faydalı hem de zararlıydı. Fakat yabancı firma ve yatırımcıların bizim ülkemize olan ilgileri hep böyle ilerlemedi. Aşağıda bulunan grafikten anlayacağınız üzere, ülkemiz üzerinde yapılan yabancı yatırımlar son 5 yılda tam olarak yüzde 54 oranında düşüşe uğradı.

           Peki sizce yabancı firmalar ve yatırımcıların ülkemiz üzerinde çalışmalarını sürdürmeleri desteklenmeli midir yoksa desteklenmemeli midir? Bence desteklenmelidir. Çünkü bu dünyanın kaynakları belli. Elbet bir gün son bulacak. O gün yakın da olabilir uzakta olabilir. Önemli olan hangi ülkelerin ayakta kalacağıdır. Bu yüzden ülke ekonomileri iyi olmalı ki, o ülkede yaşayan insanların morali de iyi olsun. Ülkede iç savaş çıkmasın. Güçlü olalım ki düşmanlarımız bizi alt etmeden önce biz onları alt edelim. Bu dünyada bulunan sorunlar gittikçe büyüyor. Önceden önlem alalım ki, sonradan pişman olmayalım.

Kaynakçalar: TCMB, integralforex.com, DW.com

(Visited 16 times, 1 visits today)