Yalnız Öğrenci

Her şey sıkıcı bir Salı günü başladı. Altıncı dersteydik, her zamanki gibi usluca öğretmenin anlattıklarını dinliyordum. Öğretmenimiz saate baktığında teneffüs zili çaldı, herkes dışarı çıkmak için ayaklanırken öğretmenimiz ‘’Herkes yerine otursun. Size bir duyurum var.’’ Dedi. Herkes oturunca ses tonunu düzenleyerek ‘’Arkadaşlarınızla grup kurup kendi ideal eğitim sisteminizi kurmanızı istiyorum.’’ Deyip masasındaki kitaplarını aldı ve sınıftan çıktı. Dersten sonra herkes gruplarını kurmaya başladı, sınıfta en yüksek notları olan kişi olduğumdan insanların beni gruplarına alacaklarını biliyordum, bu nedenden dolayı grupsuz kalmakla endişelenmiyordum. Neticede bir gruba alındım ve fena bir grup da sayılmazdı, grubumuzda Sarp, Burcu ile Aslı vardı ve hepsi de çalışkan ve becerikli öğrencilerdi. Yapacaklarımızı tartışmak için grup açacağımıza antlaştık, eve gidince hemen internet üzerinden bir sohbet grubu oluşturup planlarımızın detaylarını sordum fakat kimse cevap vermedi. Cevabı beklemek yerine bir ‘B Planı’ oluşturmaya karar verdim. Diğer ülkelerdeki eğitim sistemlerini araştırmaya, Türkiye’nin eğitim sisteminden ayıran farklılıklarını ve o farklılıkların eğitime verdiği katkılara baktım. İhtiyacında bulunduğum tüm araştırmaları yaptım hala cevap veren olmadı. Herkesi telefonumdan teker teker aradım ve herkes meşguldü. Camdan dışarı baktığımda gökyüzü koyu tonunu almıştı. Son bir kez arkadaşlarımı aradım fakat yine cevap veren olmadı.

Ertesi gün, okula geldiğimde hemen yanlarına gidip internet üzerinden bir grup kurduğumu söyleyip niye cevap vermediklerini sordum. Üçü de dışarıda olduklarını ve projeye sonra başlamayı planladıklarını söylüyorlardı. Bir şey demeden gidip sırama oturdum. Eve geldiğimde projeye ne zaman başlayacağımızı ve ne yapacağımızı sordum. Cevap alamadığımda, geçen gün yaptığım gibi, projemin üzerinde çalışmaya başladım. Eğitim sistemimin tüm detaylarını planladım ve birkaç hatayı düzenledim. Tüm bir ay böyle geçti. Benim projemin her sorunu giderilmiş, sunumu da yapılmıştı fakat diğerleri mesaj bile yollamamışlardı. Telefonumu elime alıp hepsini teker teker aramaya başladım. Sarp ile Aslı cevap vermedi. Burcu’yu aradığımda ise annesi cevap verdi. Burcu’nun annesinden, Burcu’nun niye meşgul olduğunu ve projeyi ne zaman yapacağımızı sordum. Burcu’nun annesi ‘’ Şu an uyuyor. Projeyi de arkadaşlarıyla geçen hafta bitirdiler.’’ Deyip kapattı. Onlara çok kızmıştım. Bunu benden gizlediklerine inanamadım. Fakat bir anda bunu neden yaptıklarını anladım. Hep onlardan yüksek aldığımdan bana karşı kin biriktirdiler ve benim notumu düşürmek için projede hiç emek sarfetmediğimi göstermeye çalıştılar. Yatağıma oturup güldüm, o  zaman onlara bir sürpriz yapmaya karar erdim. Herkesi gecenin köründe aramaya ve proje hakkında mesaj yollamaya başladım.

Sabah okula geldiğimde bizim gruptan sadece ben vardım. Proje sunumu üçüncü derste olacaktı. Zaman akıp geçiyordu, ben hiç farkında olmadan sunumun olacağı ders geldi fakat öğretmenimiz gelmemişti. Tam o anda öğretmenimiz kapıdan girip beni dışarı çağırdı. Sınıftan çıktığımda Sarp, Burcu ve Aslı bana öfkeyle bakıyordu. Öretmenim bana dönerek ‘’Hadi, anlat bana olanları ve nedenlerini.’’ dedi. Ben de hiç kendimi tutmadan, tüm detaylarıyla, beni nasıl dışlayıp projeyi bensiz yaptıklarını, bunun ne kadar sürdüğünü, planlarını nasıl ve nereden öğrendiğimi ve neden gecenin köründe onları aramamın nedeni intikam almanın olduğunu anlattım. Öğretmenim anlamış bir yüzü ifadesiyle bana bakıp üçlüye bakıp ‘’Dedikleri doğru mu?’’ diye sordu. Tabii ki de onlar iftira etmeyip üç farklı hikaye uydurmaya başladılar. Olanın farkına varan öğretmenimiz ‘’Sessiz olun!’’ deyip, bana sınıfa gitmemi söyledi. Yarım saat sınıfta bekledikten sonra öğretmen sınıfa girip projeyi ilk benim sunmamı istedi. Üzerinde konuşacaklarımın yazılı olduğu kağıtı alıp tahtaya çıktım. Sunuyu akıllı tahtadan açıp sunuma başladım. Her şey çok iyi geçmişti, hiç kekelemeden ve hiç izleyicileri sıkmadan ve konudan ayrılmadan sunumu yaptım. Öğretmenim sunumdan hoşnut kalıp bana hakettiğim yüksek notu verdi. Sırama geçtiğimde yüksek not aldığımdan mutluydum, o gün benim canımı sıkan tek şey diğer grupların sunularıydı.

(Visited 69 times, 1 visits today)