YALNIZLIK: TEK AĞAÇLI BAHÇE…

YALNIZLIK: TEK AĞAÇLI BAHÇE…
Yalnızlık, yeryüzündeki bütün canlılar tarafından hissedilebilen bir duygudur. Ancak kesin tanımını yapmak oldukça zordur. Çünkü duygular neredeyse her insanda farklı yaşanır, insanlar değişik durumlara değişik tepkiler verirler.

Yalnızlık denince önce gerçek anlamda, hiç kimsenin olmadığı bir yerde yaşayan bir kişiyi düşünebiliriz. Uzun süre toplumdan uzak yaşayan bu kişi, bir süre sonra hayatın dışında kalır ve yeniden sosyal hayata uyum sağlamada sorunlar yaşayabilir. İnsanlar ilk çağlardan bu yana sürekli topluluklar halinde yaşamış olan sosyal varlıklardır. Bu yüzden de yalnızlık onları rahatsız eder. Günümüzde eğer yalnız kalmayı gerçekten kendiniz istemiyorsanız, Robinson gibi bir adaya düşmediğiniz sürece yalnız kalmanız oldukça zordur.

Bir diğer yalnızlık ise, bir insanın kendini dünyadan kopmuş ve tek başına hissetmesidir. Yalnızlık çeken kişi kendini herkesten uzak hissedebilir. İçinde yerini nasıl dolduracağını bilmediği bir boşluk vardır. Aileniz, arkadaşlarınız ve kalabalık bir sosyal çevreniz olabilir, ancak düşüncelerinizi ve duygularınızı paylaşamıyorsanız kendinizi yalnız ve tek başına hissedebilirsiniz. Başkaları tarafından önemsenmediğinizi hissettiğinizde kalabalık bir odanın içerisinde bile yalnızsınızdır.

Yalnız kişi, kocaman bir bahçedeki tek bir ağaç gibidir. Bahçe kocamandır ama etrafında ona arkadaşlık edecek hiç kimsesi yoktur. Yalnızlık hissedilen en kötü duygulardan biridir. İnsanların yaşama isteklerini yok eder. Kendini yalnız hisseden kişi mutsuz ve umutsuzdur. Hayattan zevk almaz, her şeyi anlamsız bulur, kendini terkedilmiş ve değersiz hisseder. Kendisinin hiç kimsenin sevgisine layık olmadığını düşünür ve bu yüzden de insanlarla ilişkilerinde problem yaşar.

Hayat sevdiklerinizle ve paylaştıklarınızla anlamlıdır. Bu nedenle İnsanlarla iletişim halinde olmasınız, hayatta bir amacınız olmalı, çalışmalı, çabalamalı ve yaptıklarınızla mutlu olmalısınız. Eğer kendi kabuğunuza çekilip herkesle iletişimi keserseniz bir süre sonra mutsuz olursunuz. Yalnızlığı yaşam biçimi olarak kabul ederseniz tek ağaçlı bahçedeki ağaç gibi tek başınıza solarsınız. Bahçeler farklı ağaçlar ve renkleriyle güzel ve anlamlıdır.

(Visited 31 times, 1 visits today)