Yanıyoruz!

Küresel ısınma, özellikle son yıllarda etkisi artan, bütün dünyayı derinden etkileyen ve birçok kötü sonuç doğurabilen bir problem haline gelmeye başladı. Gittikçe de daha kötüye gideceği uzmanlar tarafından öngörülüyor. Aslında bunu öngörmek için bir uzman olmaya gerek yok. Sokaktan geçen herhangi bir insanı çevirsek ve bu konuyla ilgili düşüncelerini sorsak bu çıkarıma varabilir.

Küresel ısınma nedir? Küresel ısınmanın sebepleri nelerdir?

Küresel ısınmanın nedenleri ve sonuçları basit bir şekilde düşünüldüğünde ve gözlemlendiğinde tahmin edilebilir. Küresel ısınmanın temel nedenlerinden biri atmosfere salınan çevreye son derece zararlı sera gazlarıdır. Karbondioksit, su buharı, metan, nitröz oksit, ozon, kloroflorokarbonlar, hidroflorokarbonlar gibi sera gazlarının küresel ısınmaya neden olduğu kanıtlanmıştır. Yoldaki arabaların egzozundan, evlerimizde kullandığımız o binlerce çeşit deodorantlara kadar zararlı gaz salınımı yapan birçok ürün ne yazık ki çevremizi ve dünyamızı gün geçtikçe mahvediyor. Özellikle fosil yakıt, kömür, doğalgaz, petrol kullanımı, endüstriyel tarım ve hayvancılık, ormansızlaşma gibi faktörler küresel ısınmanın artışına neden olmaktadır.

Küresel Isınma Nedenleri ve Sonuçları - Webders.net

Küresel ısınma sonucu dünyanın dengesi bozulmaya başladı ve bozulmaya da devam ediyor. Böyle giderse bu durum hem insanlar hem de diğer tüm canlılar için çok daha kötü bir hal alacak ve ne yazık ki bu geri dönüşü olmayan durumlara yol açacak. Bu yüzden küresel ısınmaya son vermek için ne yapabileceğimizi bilmeliyiz ve bunları uygulamalıyız.

Küresel ısınma nedir? küresel ısınmanın nedenleri ve sonuçları nelerdir? - Son Dakika Eğitim Haberleri

İlk başta küresel ısınmaya neden olan faktörleri doğru bir şekilde bilmeliyiz ve öğretmeliyiz. Daha sonra bu faktörleri minimuma düşürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız ve başkalarının da yönlendirmeliyiz. Farkındalığı artırmak için kampanyalar yapılmasının ve küresel ısınmaya neden olan ürünlerin kullanımının bireysel olsa bile azaltılmasının bu durumun çözülmesine çok büyük faydası olabilir. Daha sonra da problemin çevreye verdiği zararları telafi etmeye çalışmalıyız. Bunu ağaç dikerek ve ormanlık alanları artırarak yapabiliriz.

İklim değişikliği nedir, nedenleri, etkileri ve çözüm yolları nelerdir? - Yeni Şafak

İleride bu problemin çok büyüyebileceği ve geri dönüşü olmayan felaketlere neden olabileceği göz önünde bulundurularak problemi çözmek için elimizden geleni yapmalıyız.

(Visited 14 times, 1 visits today)