Yanlış Olanı İstiyoruz

Mutluluk: bir istek ve özlemi yerine geldiğinde duyumsanan sevince verilen isimdir.

Bazı insanlar mutluluğu maddiyatta bazı insanlar ise maneviyatta arar. Genel olarak insanlara baktığımızda birçok kişi mutluluğu kariyer, para, başarı, aşk ve şöhret ile bağdaştırıyor. Birçoğumuz mutluluğu büyük sonuçlar elde edecek olaylarda arar, oysaki Cengiz Aytmatov’un da dediği gibi “Mutluluk, birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.”

Mutluluğu uzak yerlerde arıyoruz ama gün içerisinde birçok olay bizim tebessüm etmemizi sağlıyor. En basitinden çikolata yemek bile bizi az da olsa mutlu ediyor. Gün içerisinde beklenmedik ufak tefek sürprizler, en sevdiğimiz şarkıyı dinlemek yüzümüzü güldürüyor. “Yani mutluluk,birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.”

Hayatta başarılı olabilmek için birçoğumuz kendimize belli hedefler koyarız. Bazıları için bu, ,hayalindeki işi bulmak çok para kazanmak ve derslerinden iyi not almak anlamına gelir. Bazıları da hedeflerini hayatının aşkını bulma yönünde hedefler belirler o kişiyi bulduklarında ise mutlu olacaklarına inanırlar ve “o” kişiyi bulmak için çabalarlar. Halbuki insanlar belirledikleri büyük hedefler ile sadece kendilerini yıpratırlar oysaki küçük küçük hedefler belirleyip onları gerçekleştirmek için çaba gösterseler yolun sonunda istedikleri büyük hedefe ulaşmış olurlar. “Yani mutluluk, birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.”

 

Mutluluğa çıkan birçok yol var fakat bazı yollar denenmeye değmiyor. Elbette iyi işlere, mükemmel ilişkilere sahip olmayı, derslerden iyi bir not almayı istemekte hiçbir sorun yok. Fakat, akılsal sezgilerimiz, çoğunlukla yolun sonunda gerçekten ne kadar mutlu hissedeceğimizle ilgili yanlış tahminlerde bulunmamıza neden oluyor. Yapılan bazı araştırmalara göre optik bir illüzyona baktığımızda aslında gördüğümüzü sandığımız şeyle ilgili çıkarımlarda bulunur ve bir sonuca varmaya çalışırız. İllüzyona daha dikkatli baktığımızda ise akılsal sezgilerimizin bizi yanılgıya düşürdüğünü görmek zor değildir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre mutluluğun optik illüzyonuna “yanlışı istemek” adı verilir. Başka bir deyişle, istediğimiz büyük hedeflerin  bizi mutlu edeceğini düşünsek de gerçekte mutlu etmedikleri sonucuna varırız.” Yani mutluluk, birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.”

Bazı insanlar hayatlarına, belirledikleri büyük ve ulaştıklarında mutluluğu bulabileceklerine inandıkları hedeflere göre yön verirler. Peki gerçek mutluluğu bulmak için ne yapmalıyız? Mutsuzluğumuzun kaynağını bulmak ve mutluluğun yollarını aramak gerekir. Maddi şeyler yerine deneyime yatırım yapın. Konserlere gitmek, seyahat etmek , tiyatrolara girmek bizi hem sosyalleştirir hem de mutluluğu elde etmemizi sağlar.  Bilinenin aksine, mutlu olmak çaba ister fakat  günlük olarak yaptığımız küçük şeyler bizim daha mutlu  hissettirmemizi sağlar. Küçük şeylerin tadını çıkarın. Cengiz Aytmatov’un da dediği gibi “Yani mutluluk,birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.”

(Visited 28 times, 1 visits today)