Yapay Şekerler  Dost mu Düşman mı

 

Herkesin sevdiği ve bağımlılık yapma olasılığı çok yüksek olan şeker çoğu sağlıkçı tarafından kötü eleştirilmesine rağmen, halen günümüzde çok yüksek oranda kullanılmaktadır . Birkaç yıl önce şekerin yerine maliyeti ve üretilmesi kolay olan yapay tatlandırıcılar yani yapay şekerler piyasaya sürüldü .

Maalesef  günümüzde neredeyse her gıdada bu sağlıksız ürünler kullanılmaya başlandı. Özellikle de içilen çaya şeker atmaktansa artık insanlar  yapay şekerlerden yapılmış tatlandırıcı atıyor . Ancak haberleri yok ki bu tür kimyasallar kalp ve karaciğeri kötü etkiliyor. Bunların  çok tüketilmesi sonucunda bazı olumsuz olaylar yaşanılabiliyor. Örneğin; kalp krizi , şeker hastalığı, pankreas iflası ,diş çürümesi , karaciğer yağlanması ve daha nice örnekler . Bunu destekleyen bir sürü araştırma var. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) belirli araştırmalar ve testler sonucunda bazı belirtiler bulunmuştur.  Şeker sizi sakat bırakabilir. Eliniz , kolunuz , parmaklarınız ve hatta gözlerinizden bile olabilirsiniz.

2000’ li yıllardan bu yana devam eden hareketli yaşam temposundan dolayı bizlerin sağlam bir hafızaya ihtiyacı olmaktadır. Ancak en büyük düşmanlarımızdan biri olan şeker ve tatlandırıcılar yani yapay şekerler bize bu yönden saldırmayı denemektedirler.Beynimizde birtakım olumsuz  metabolik olaylara neden olarak hafızamızı zayıflatmaktadır.

Bu tüketilen ürünlerin cilt sağlığında da olumsuz etkileri tespit edilmiştir. Cildin zamanından önce yaşlanması ve bazı alerjik reaksiyonlar

Ve son olarak da yaşamımızı kaybetmeye de yol açabilecek ve yaş tanımayan kanser . Bildiğimiz gibi kanserden verilen kayıpların haddi hesabı yok. Sağlıklı beslenmeye hayatımızda yer vererek , sağlıksız ürünleri hayatımızdan çıkararak olumsuz sonuçlarla karşılaşmamızı engelleyebiliriz

Peki bu şeker ve tatlandırıcı içeren ürünler nerelerde satılıyor ve neden satılıyor . Bildiğimiz gibi okul kantinlerinde ders aralarında öğrencilerin bir şey yiyip içmesi için satılan bazı paketli gıdalarda hem şeker hem de tatlandırıcı bulunmaktadır . Bu çeşit gıdalar maliyeti ucuz olduğu ve çok talep gördüğü için okul ve marketlere satılmaktadırlar . Okul kantininden alışveriş yapan öğrencilerin kendilerini nasıl koruyacakları sorusu geliyor akla . Gayet basit. Okulda şeker ve tatlandırıcılar hakkında verilebilecek dersler yada belirli kamu spotları hatta ve hatta diyabetten ayaklarını ve gözlerini kaybetmiş insanlarla sohbet gibi bazı etkinlikler düzenlenebilir.

Bir diğer yöntem ise okullarda bu tür yapay tatlandırıcı içeren gıdaların yasaklanması. Bu da demek oluyor ki kantinin yarısından çoğu boşaltılacak ! Bence bunlara hiç gerek yok ürünler üretilmeden önce organik şekerlerle tatlandırılabilir yada daha sağlıklı olan hurma, kuru kayısı gibi ürünlerle tatlandırılabilirler.

Unutmayalım ki insan sağlığı öyle bir şeydir ki bir kere kaybedildi mi geri dönüşü olmayan sonuçlara kapı açabilir .

(Visited 35 times, 1 visits today)