Yapay Zeka (revision)
Yapay Zeka (revision)

Yapay Zeka

Yapay Zeka

 

Merhaba. Ben Berkan İNCEGÜL. Bugün sizlere YAPAY ZEKA dediğimiz şeyi anlatacağım. İlk önce yapay zeka, bir robot veya bir bilgisayarın zekasıdır (adı üstünde). Robotlar bazen kötü olabilir.

ÖRNEK: Birisi bir robota ameliyat yapmayı öğretmiş. O robot sonra kendisi bunda ustalaşınca bütün ameliyatları aynı yapmış. Öyle ki; kalp ameliyatı yerine hastanın dişini çekmiş.

 

İnsan Kaybı Olur mu?

a)Evet                    b)hayır

Aynı zamanda biz robotlara öğretiyoruz.

Robotların arızalanmaması için o robotun işini değiştirmemeliyiz. Filmlerde görmüşsünüzdür, kötü adamlar bilim insanlarının robotlarını çalıyorlar ve gerçek hayatta da böyle olabiliyor. Bu arada robotlar asla düşünmezler.

Örnek: Birisi sana vurduğun da sen ona karşılık verip vermemeyi düşünürsün, Ama robotlar düşünmez onlara ne öğretildiyse onu yapar. Karşısındaki insana nasıl davranması gerektiğine karar veremez. Bu da kısa sürede onlara güvenmemizi engeller.

Ayrıca bir yazıda şunu okumuştum, google’ın yarattığı iki yapay zeka kendi aralarında konuştukları bir dil yaratmışlar. Bu robotların ne kadar akıllı olduklarını gösteriyor. Ama düşünmek lazım bu ne kadar iyi?

Eğer düşünürlerse dengeyi kaybeder ve kısa devre yapabilir. Şimdilik bu kadar. Görüşürüz.

 

(Visited 135 times, 1 visits today)