Yapay Zeka

Yapay zekanın daha fazla ilerlememesini gerektiğini düşünüyorum. Zaten çoğu işimizi gören yapay zekaların ya da bilgisayarların daha fazla ilerlemesi şahsen sonu iyi bir yol olarak gözükmüyor. Ama öncelikle size yapay zekanın neden hala ilerlediğini söyleyeyim.

Çünkü tembel ve aç gözlüyüz. Her şeyi otomatik olarak anında ve başkası tarafından yapılmasını isteyen o kadar çok insan var ki. Bu da yapay zekanın ve bilgisayarların kullanımını daha da yaygınlaştırıp ileriye götürüyor. Bence yapay zekanın şu anda olduğu seviye gayet iyi. İşlerimizin çoğunu kolaylaştırıyorlar. Bu arada bilgisayarlar da yapay zekadır. Ve günümüzde kullandığımız çoğu eşya bilgisayarlardan oluşmakta. Mutfak robotunuzdan, televizyon kumandanıza kadar her şey bilgisayar. Ama gidip evinin perdelerini kapatmak için herhangi bir sağlık sıkıntısı olmayan bir insan kumanda kullanıyorsa bence durumu fazla abartıyor. Söylemek istediğim birazcık poposunu kaldırıp belli başlı işleri kendisi yapabilir. Ama bilgisayarlar bazı yerlerde şart olduğunu da düşünüyorum. Mesela elektrikli süpürge, çamaşır makinesi, bunlar hayatımızı çok daha fazla kolaylaştırmış icatlar. Ama bunların da abartılmamasının gerektiğini düşünüyorum.

Konuşmak istediğim başka bir konuda yapay zekanın ne kadar tehlikeli olabileceği. Şimdi Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yapılan deneylerden bahsedeceğim.  İlk deneyde iki yapay zeka konuşurken kendi dillerini üretip o dil üzerinden konuşmaya devam etmişlerdir. Bunun sonucunda Facebook Yapay Zeka Laboratuvarında çalışanlar yapay zekaları kapatmak zorunda kalmıştır. İkinci deneyde ise yapay zekalar konuşurken kendi kendilerini kapatmışlardır. Bence bunun üstüne gidilirse sonu hiç hoş olmayan bir yola varacağız. Sonuçta biz yapay zekaları kusursuz olsun diye tasarladık. Gelecekte yapay zekalar aramızda yürüdüğü zaman ve dünyamızı kusursuzlaştırmak istediklerinde bence ilk yapacakları iş dünyada ki en büyük kusur olan insanoğlunu yeryüzünden silecektir.

Mark Zuckerberg, founder and chief executive officer of Facebook Inc., speaks during the Facebook F8 Developers Conference in San Francisco, California, U.S., on Tuesday, April 12, 2016. Zuckerberg outlined a 10-year plan to alter the way people interact with each other and the brands that keep advertising dollars rolling at the world’s largest social network. Photographer: Michael Short/Bloomberg via Getty Images

Kısacası yapay zekanın gereğinden daha fazla ileri gitmesini tehlikeli ve gereksiz buluyorum. Fakat gerektiği kadar ilerlediğinde hayatımızın daha da kolaylaşacağına ve Matrix’teki gibi bir dünyada yaşamak zorunda kalmayacağımıza inanıyorum.

Not: Facebook bilmediğin yerleri fazla karıştırma. Sonra bizim başımız yanıyor.

(Visited 274 times, 1 visits today)