Yapay Zeka

Bence her gün kullandığımız, bize göre tamamıyla normal ve basit bir şey olan zeka aslında düşündüğümüzden daha derin bir kavramdır. Öyle ki bizde olan zeka başka canlılarda var olsaydı yaşantımızın ölçülemez derecede değişebileceğini söyleyebilirim. Ama bu kadar komplike ve karmaşık bir şey olan zekanın başka birisi tarafından tekrardan yaratılabilmesi bence inanılmaz bir şey.

Bu karmaşık yapıyla ilgili yorumlarımı paylaşmadan önce ilk olarak ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Yapay zeka adından da belli olduğu üzere insan eliyle programlanan ve şekillendirilen daha sonra makineler veya robotlara yüklenen sayısal bir akıldır. Ve bazı hastalıkları insanlardan daha iyi tespit edebildiği söyleniyor. Bence bu bizi yani insanları korkutan ana nedendir. İnsan eliyle üretilmiş ama ondan daha iyi düşünebilen bir varlık. Bunu birkaç yüzyıl önce birisi söyleseydi büyük ihtimalle bunu söyleyen o zavallı adam ya idam edilirdi ya da cadı ilan edilirdi. Şu anki dünyada bu tür şeyler olmasa da insan yine de tedirgin oluyor. Her ne kadar bunu söylemek istemesem de biz insanlar diğer canlılardan güçsüz olmaktan veya başka bir canlının bizden daha iyi olup bize zarar verebileceğinden her zaman korkmuşuzdur. Bence bu şu anki yaşantımızda büyük rol oynuyor. Öyle ki şu an bizden daha zeki bir canlı söylemeniz istense büyük ihtimalle bir örnek veremezsiniz. İşte bu yüzden onlarca hatta yüzlerce yıldan sonra belirli konularda insandan daha iyi düşünen bir varlığın oluşması hatta bu varlığın insan tarafından yapılmasıdır bizi korkutan. Bu korkunun sebeplerinden biride bir süre sonra işlerimizi robotların alacak olmasıdır. Şu anda bile bir işte ihtiyaç olan insan sayısı öncekine göre daha azdır. Bundan yıllar sonra belkide bir işin tamamlanması için hiç insan gerekmeyecek ve işte bu yüzden  artan insan nüfusu ile işsizlik de tavan yapacak. İş bir yana her zaman bizi duyabilecek görebilecek bizi tanıyıp nasıl hissettiğimizi anlayabilecek bir teknolojiden söz ediyoruz. Böyle dendiği zaman epey korkutucu ve tehlike bir şeymiş gibi duyuluyor değil mi? Ama şu ana kadar hiç iyi yanlarından bahsetmediğim bu teknolojinin insanlık için çok büyük katkıları da olabilir öyle değil mi?

Peki bizim için bu kadar yararlı olabilecek bir teknoloji nasıl olur da bizim için de bir o kadar tehlikeli olur? Bende bu sorunun cevabını tam olarak anlamış değilim. Ama şu anda cevabı olmayan sorunun cevabını çok yakında alacağımıza adım kadar eminim.

 

 

 

 

(Visited 101 times, 1 visits today)