Electricity flowing through computer printed circuitboard style brain graphic

Yapay Zeka Bir Tehlike Olabilir mi?

“Yapay zekâyı kimin nasıl kontrol ettiği insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlikedir.” Bu Elon Musk’ın bir sözüdür. Fakat bu söze katıldığımı veya katılmadığımı söylemeden önce yapay zeka nedir onu açıklayacağım. Yapay zeka bir bilgisayarın veya programın insana benzer davranışlar yerine getirebilme yeteneğidir. İngilizcede kısaltması AI (Artifical Intelligence)’dır ve çoğu yerede böyle kullanılır.YAPAY ZEKA

Ve yapay zeka nerede kullanılır? Yapay zeka birçok alanda kullanılabilinir. Örneğin: Sanal asistanlar, oyunlar, akıllı arabalar vb. Sanal asistanlar çoğunlukla telefonlarda olan ve size birçok konuda yardım edebilen yapay zekalardır. Sesli olarak komut verirsiniz ve dediğinizi yapar. Örneğin “Salonun ışıklarını aç” dersiniz ve eve bağlı olukları için bunu yapabilirler. Fakat oyunlarda kullanılan yapay zekalar sanal asistanlardakilere göre farklı oluyor. Örneğin strateji oyunlarında karşınızdaki düşman sizin davranışlarınıza göre nereye doğru gittiğinizi anlayabiliyor ve bir sonraki turlarda hemen nereye gideceğinizi tahmin edebiliyor. Akıllı arabalarda ise arabada otomatik sürücü seçeneği oluyor ve araba internete bağlanıp haritaya bağlanıyor ve sürücüye gerek kalmadan istenilen noktaya kendi kendine gidebiliyor. Yani yapay zeka çoğunlukla zararsız ve işe yarar işler için kullanılıyor.

Fakat yapay zeka nasıl bir tehlike olarak kullanılabilir. Yapay zekayı bir silaha çevirebilmenin bir çok yolu vardır ve eğer kötü amaçları olan kişiler kullanmaya başlarlarsa çok kötü şeyler yapabilirler. Örneğin insanlar otomatik bir rota belirlenmiş bir insansız hava aracı alıp belirli bir kişiye saldırmayı deneyebilir. Şuan internette üstüne alev makinesi olan insansız hava araçları satılıyor ve bunlar ile bazı insanlara saldırı denemesi olabilir.

Bazı videolar yapay zeka ile gerçekçi olarak değiştirilebilir. Bunu kullanarak bazı suçlular mahkemede gösterilecek olan kayıtlara böyle değişiklikler yapabilir.

Yakın zamanda “DeepFake” diye bir yapay zeka teknolojisi çıkmıştı. Bu herhangi bir insanın resminden canlı gibi görünüp, hareket edebildikleri videolar yapılabiliyor. Bazı insanlar bunu devlet yöneticilerine yapıp internete yayabilir ve eğer insanlar inanırlarsa ülke içinde büyük karmaşıklıklar meydana gelebilir.

Eğer gelecekte yapay zeka gelişmeye devam ederse hackerlar şifre tahmin etme programları yapabilir ve birçok insanın banka hesaplarına girmeyi başarabilirler.

Ben bu durumda Elon Musk’ın sözüne katılıyorum. Yapay zeka aslında çok işe yarar bir şey. Ama amacı kötü insanlar yapay zeka kullanmaya başlaralarsa gerçekten kötü olaylar meydana gelebilir. Anlattığım örnekler dışında da birçok şey yapabilirler ama ileride bunlara karşı önlem alınacağını düşünüyorum.

 

(Visited 15 times, 1 visits today)