Yapay Zeka İnsanlık İçin Yararlı Mıdır?

Günümüzün gelişen teknolojisi ile yapay zeka ve akıllı makineler gelişmekte peki bu hızla gelişen teknoloji insanlık için bir korku kaynağı mıdır yoksa övünülecek bir başarı mı?yapay zeka ile ilgili görsel sonucu
“Geçmişlerini hatırlayamayanlar, onu tekrar yaşamaya mahkumdurlar.” F.W.Robertson’ın da dediği gibi geleceği tahmin edebilmek için geleceğin tozlu sayfalarına bir daha bakmalıyız. Teknolojinin hızlı gelişimi sanayi devrimi ile başladı. Bütün dünya lokomotif, uçak, araba, tank gibi ulaşım araçları yapma yarışına girmişti.bütün ülkeler sanayilerini ve teknolojilerini geliştirmek ve dünyada sağlam ekonomisi olan bir ülke haline gelmek için sömürge arıyorlardı. Ülkelerin bu sömürge arayışının sonucu savaş oldu. Maalesef yirmi milyondan fazla insan öldü.sırf iyi bir teknolojiye sahip olabilmek için savaş yapıldı.Keşke bu yarış bu ağır kayıplarla bitebilse fakat kaybeden milletler sömürge olmayı kabul edemediler ve yirmi bir sene sonra ikinci dünya savaşı çıkarıp yetmiş dört milyon insan öldü yan bu teknolojinin gelişmesi insanların kaybına neden oldu diyebiliriz.
Teknolojinin gelişim sürecinde çok fazla kayıp vermiş olabiliriz ama şimdi hayatımız çok rahat. Bir şeyi merak etiğimizde araştırmak için telefonumuzdan bütün bilgilere ulaşabiliyoruz. Her şey elimizin altında bulunuyor. Ayrıca başka insanların kişisel bilgilerine ulaşmak da çok kolay oldu. Bilgisayar, Makine, elektronik, yazılım gibi bir sürü mühendislik dalı da ortaya çıktı. Bu mühendislik dallarıyla Teknolojinin gelişmesi hızlandı. Geçmişte ulaşım ve savaş araçları için birbirimizle savaşılırken bu dönemde gelecekte yapılacak robotlarla yani yapay zekayla savaşıyor olacağız. Aslında biz robotlara bildiğimiz şeyleri kodlarken bir süre sonra onlar bizden daha çok bilgi bilmeye başlayacaklar eğer bizim verdiğimiz bilgileri kullanmayı robotlara öğretirsek işte o zaman yapay zeka bizden daha üstün ve bizi yenebilecek boyuta gelmiş olacak böylece bizden daha üstün olup bizi yönetebilecektir. Yapay zeka yaşantımızı çok kolaylaştıracak ancak bir şartla kontrol her zaman bizim elimizde olmalı.

(Visited 75 times, 1 visits today)