Yapay Zeka Kontrolü

Teknoloji, günden güne gelişme kaydedip hayatımızda yok sayılmayacak bir fark yaratıyor. Kullandığımız o küçük cihazların hayatımızda yarattığı kolaylıklar sayesinde geçmişte yapılacak 2 saatlik işi yarım saatte halledebiliyoruz. Aradığımız bilgiye, 500km uzaktaki akrabamıza, ülkenin diğer ucunda gerçekleşen olaya neredeyse 3-4 tuşla ulaşabiliyoruz. Fakat ne kadar güvenlikle? Google ya da herhangi bir arama motorunda tıkladığımız bir linkten görünen sadece bir sayfaya ulaşıyoruz. Fakat o linke tıkladığımızda açılan tek şey o mu? Cevap hayır. Asıl tehlikeli olan şey; o linke tıkladığımızda kopyalanan sayması zor bilgilerimiz ve maalesef o tehlikeli yazılımlardan ötürü insanların farkında bile olmadan çoğu bilgisini kopyalanıyor, sonuçtan ise iş işten geçtikten sonra haberdar olunuyor. Bu yüzdendir ki yüzlerce anti-virüs uygulamaları, güvenlik duvarları, çok sayıda siber güvenlik uzmanları var. Amaç ise kullanıcıları o üçüncü parti yazılımlardan korumak.

Elon Musk’u duymuşsunuzdur. Satın aldığı ya da ortak olduğu dokuz şirket olan, veya daha çok Tesla, SpaceX gibi şirketleriyle gündeme gelen önemli girişimci. Ele alacağımız konu; “Yapay zekayı kimin kontrol ettiği insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlikedir.” Bu sözü Elon Musk söylemiş ve kesinlikle katılıyorum. Daha demin de söylediğim gibi üçüncü parti yazılımlar…vs kendi kendine doğada oluşmuyor. Bunları yapan kişiler yazılımcılar. Ayrıca bu link tıklama olayı ise maalesef buz dağının sadece görünen kısmı. Teknoloji günden güne değişiyor ve günü gününe değişen her şeyden haberdar olmuyoruz. İnternet deyince insanın aklına sosyal medya, oyun, eğlence gibi kulağa hoş gelen birçok kriter gelse de bu görünmeyen kısım bütün işi bozuyor. Yapay zekayı kontrol eden kişi kim olursa olsun bizleri avucunun içine alıyor ve bizler bunun farkında değiliz. Özellikle bu zor pandemi şartları altında hepimiz interneti kullandığımızdan daha çok kullanmak durumundayız. Bu durumu fırsat edinen kötü niyetli insanlar var, ve olacak. Her güzelin bir kusuru vardır derler ve maalesef internet de buna dahil. Bu yüzden yapmamız gereken çok şey var. Örneğin bilmediğimiz kişilerle yazışma, bilgi verme, güvenliğinden şüphe edilen web sitelerine girme gibi aktivitilerden uzak durmak bizlerin kendimizi o üçüncü parti vb. gibi tehlikelerden korumak için yapabileceğimiz en kolay şeyler.

Bu yüzden interneti doğru ve amacıyla kullanmanın da hayatımızda ciddi bir önemi olması lazım aksi takdirde olacak sonuçlar kimsenin yaşamak isteyeceği sonuçlardan biri olmayacaktır. Görüşmek üzere.

Yazıda da bahsettiğimiz ünlü girişimcinin fotoğrafı, Elon Musk. Elon Musk reaches first Tesla compensation award worth nearly $800 million - The Verge

(Visited 19 times, 1 visits today)