Yapay Zeka ve Geleceği

  Günümüz insanı teknolojiye neden bu kadar bağlıdır? Bunun nedeni her şeyin teknoloji sayesinde kolaylaşması. Fakat bu kolaylık teknolojinin günlük hayatın bir parçası değil hayatın kolu ve bacağı haline gelmiş olması.

Bu gelişim aslında insanları ileri iten en önemli güçlerden biri buna yardım eden güçlerden biri de hayal gücü ve bilgiyi değerlendirme gücüdür. Bu ileri iten gücün ise diğer herşey gibi otomatik bir hale getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara ” Yapay Zeka ” denir. 

Yapay zeka mantıksal analiz yapabbilen ve bu analize göre bir sonuç yada bir aksiyon gerçekl eştirebilen makinedir. Bu makineleri ve deneyleri yapan şirketler var bunlardan en önemlilerini yapan lardan biri de Google. Google’ın yaptığı deneylerden bazıları Google AI experiments adlı sitede buluna bilir. Bunlardan bazıları yapılan çizimlarin ne olduğunu bulmaya bazıları resimleri tamamlamaya bazılarıda internetten raskele sesler bulup müzik yapıyor. Tabii bunlar gereksiz gibi görünüyor ancak yaptıkları aslında bizim için çok değerli. Bu yazılımlar internetin hertarafından bilgi buluyorlar bazıları bizde öğreniyorlar.

Bunun bize açtığı kapıları düşünün otomasyon devrimini bırakın bu hayatımızı tamamen farklı bir hale getirebilir. Bu Matrix tarzı bir deişim olmaz ama iş kazasının olabileceği mesleklerde insanların yerine robotları kullana biliiriz. Bu aynı zamanda dünyanın dengesini kötü yönde etkilebilir insanların şimdikinden tamamen farklı meslekler öğrenmesi gerekli olacaklardır. Yazılımların ana dili olan İngilizce’nin bu alanda iş yapan herkezin bilmesi gereken bir dil olması ve yazılımın teknolijin hayat haynağı olması bu mesleğin ve dolayısıyla İngilizcenin dünyanın ortak dili haline gelmesi eğer bu gelişmeler olursa kaçınılmazdır. İnsanlığın ilerlemesinin aldığı ücret bu belkide.

İnsanların yaptığı her ilerleme hareketi arkalarında tanınmaz bir tarih bırakır. Yapay zeka da buna bir örnek olabilir her ne kadar biz sümerlilerin nasıl yaşadığını anlamıyorak gelecekte bizim torunlarımız da bizim nasıl yaşadığımızı her evde nasıl akıllı ışıklandırma olmadığını merak edecekler , nasıl onlar için önden plan yapan bir program olmadığında nasıl bir hayat olduğunu anlamıyacaklar. Yapay zekanın olmadığı hiçbir yerin olmadığı çağların kapısı şu an oyuncak için kullanılıyor belki ilk tekeri de aslında çocuklara oyuncak diye yapmışlardır hissini doğuruyor bu bende. 

 

Gelecekte bizim ailemizin bir parçası dahi ola bilecek yeteneğe de sahip aslında şuan bile Google home gibi araçlar zaten hayatımıza girmeye başladı. Yapay zekaların birbirleri ile sohbet etmasini oturup dizi izler gibi izlemek gibi alışkanlıklar da ortaya çıktı.

Bu nedenlerle geleceğin kapısı ve anahtarı olan bu teknolojinin geliştirilmesi hen şu anın hemde geleceğin insanları için geliştirilmesi gerektiğğni düşünmekteyim. Sonuçta insanlık hep kendini ileri itmek için çalışır.Hep daha iyi olmak için sekilden şekle girer evrim geçiririz çünki insan olmak böyledir.

(Visited 68 times, 1 visits today)