Yapay zeka yararlı mı ? zararlı mı?

21.yüzyılla beraber teknolojini çok geliştiğini ve hala da gelişmeye devam ettiğini gözlemleyebiliyoruz . Eskiden filmlerde gördüğümüz şeylerin çoğu   gerçekleşmeye başladı bunların  en büyüklerinden biri ise robotların hayatımıza girmesidir daha o kadarda gelişmemesine rağmen çok gelişmiş robotlar üretilmeye ve kodlanmaya başlandı. Amaçları hayatımızı kolaylaştırmak ama yapak zekanında bir takım tehlikeleri var. Bir sürü teknolojik çalışmalara katılmış ve insanlığa bir sürü katkısı olan spaceXTeslaSolarCity ve daha bir sürü şirketin kurucusu olan Elon Musk. Dünyayı bir sürü projeleriyle yeniden inşa etmeye başladı. 

Elon Musk’a göre ‘’yapay zeka kimin nasıl kontrol ettiği insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlikedir.’’ Öncellikle yapay zekadan bahsedeyim yapay zeka bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun  zeki canlılara benzer faaliyetlerde bulunmasıdır. Yapay zekanın bir sürü yararı vardır ama çoğu yararı olan şeyin bir zararıda olmaz mı zaten ama eğer Elon Musk’ın dediği gibi olmazsa insanlığa çok yardımı dokunacaktır.Geçelim ana konumuza ben Elon Musk’ın fikrine katılıyorum. İnsanlar tarafından kodlanan yapay zeka kötü bir amacı olan insanın eline geçip farklı bir şekilde kodlanırsa dönüşü olmayan bir sonuca yol açabilir. Bana göre teknolojiyi insanlar çok önemsemiyor, alması gereken önlemleri almıyor yapay zekada insanların bilgilerine ulaşmak için kodlandığında çoğu bilgi kötü tarafa geçiyor, bu yapılabilecek en basit şeylerden biri.  Yapay zeka ile birlikte bir kişinin şifresine ulaşabilmek  için birsürü olabilecek şifreyi deniyor ve belki 1 yılda yapay zekasız kırılacak şifre 1 gün içinde bulunuyor  zaten ondan sonrası kötü kişinin isteğine bağlı para isteyebilir, başka şeyler isteyebilir ve insanlar bu konuda bilgisiz ve umursamaz olduğu için çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir bu anlattığım yapay zeka ile şifre kırma şuan uygulanabiliyor.İleride o filmlerde gördüğümüz katil robotların üretileceği düşüncesindeyim anlatmak istediğim yapay zeka sınırsız bir ortam ve isteğini yaptırabiliyorsun.İnsanların bu teknolojiyi çok kötüye kullanabileceklerini düşünüyorum. Yapay zeka insansız hava araçlarının gelişmesi, robotik sürülerin uzak noktalara saldırılar gerçekleştirebilmesi ya da nanorobotlarla hastalıkların yayılmasına yol açabilir bunun yanı sıra sahte ses ve video üretilebiliyor yapay zeka ile birlikte bu olaylarda dolandırıcılığa neden olur. 

 Bahsettiğim konulardan’da anlaşılacağı üzere ben Elon Musk’ın fikrine katılıyorum. Bahsettiğim tehlikeler çok önemli ve insanlığı bitirebilecek şeyler olduğu için yapay zekanın her ne kadar avantajlı olacaksa da o avantajların çok daha fazlası kadar dezavantajı var. Güvenli bir şekilde titiz bir çalışma ile sadece insanlığa yararlı projeler yapılırsa çok iyi olur ama  öyle bir imkân olmadığını düşünüyorum ve dünyanın sonunu dahi getirebileceğini düşünüyorum. 

 

 

(Visited 60 times, 1 visits today)