Yapay Zeka

Günümüzde neredeyse bütün bilim adamları,şirketler vb. robotlar yapmıştır ya da yapay zekalar yapmışlardır. Mesela Sofia. Sofia şu ana kadar yapılmış kendi kendine karar verebilen ilk robottur. Haberle’de Sofia ile  konuşurken Sofia şu cümleyi yanlış anlayıp bütün insanları şaşırtıyor. Cümle şuydu “Gelecekte insanları yok edecek misin?” dediler konuşanlar. Sofia ise “tamam, gelecekte herkesi yok edeceğim” dedi herkes buna şok oldu. Sofia’dan korkan çok kişi oldu.

Diğer yapay zeka ise siri. Siri’yi herkes biliyordur. Çünkü Siri neredeyse her yerde ama sadece Apple telefonlarda. Siri telefonun yapay zekası olarak herkese yardım ediyor. Bence yapay zekaların ya da robotların insanları korkutmasının nedeni filmler oluyor. Çünkü bazı filmlerde robotlar insanlığı ele geçiriyorlar. İnsanlarda buna inanıp robotlardan korkuyorlardır. Siri yapay zeka olduğu için o bazı şeyleri yapamıyor. Mesela eğer Siri’ye “Beatbox” derseniz Siri onu yapmaya çalışırken tuhaf sesler çıkarır. Beatbox: Bazen ağzımızla çıkardığımız ritmik sesler.

Benim düşüncem gelecekte böyle bir şeyin yaşanma olasılığı %30. Ben o kadar inanmasam’da. Gelecekte robotları kapatmak için kapatma butonu ekleyecekler. Bu buton her robotu kapatacak. Robotlar bize yardım eden şeyler bence gelecekte onlar her yerde olacak. Aslında robotlar bize savaş açarsa onların vücutlarında hiç silah yok ama bizim silahlı hava kuvvetlerimiz var, silahlarımız var, bombalarımız var. Bazı cahil insanlar teknolojiye daha alışamadı, mesela gelişmemiş ülkelerde ondan dolayıda onlara korkunç gelebilir.

(Visited 123 times, 1 visits today)