YAPAY ZEKADAN KORKMALI MIYIZ?

Gelişen teknolojiler bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Elon Musk’ın “yapay zekayı kimin nasıl kontrol ettiği insanoğlunun karşılaştığı en büyük tehlikedir” sözüne katılıyorum. Her ne kadar yapay zeka birçok alanda hayatımızı kolaylaştırsa da zamanla faydalarından çok tehlikeli yanları ortaya çıkabilir.

Yapay zeka, insanüstü bir zekaya sahip olabilir. Örneğin dolandırıcılıklar artabilir, yapay zeka aracılığıyla sahte ses ve video üretebilirler. Yapay zekanın yüz tanıma sistemi vardır ve bu sayede insanları takip eden kameralar aracılığıyla devletler ya da gizli servisler tarafından kullanılabilir. Örneğin Mobese kameralarıyla insanlar gözlemlenerek, insanların davranışlarını kategorize edebilir ve ne yapacaklarını önceden algılayabilirler.

Dünyadaki çeşitli teröristlerin önemli yapay zekâ projelerini ele geçirmelerinin çok kötü sonuçları olacaktır. Milyonlarca insanın hayatı riske girebilir. İnsansız hava araçları ile birçok savaş başlatabilirler.
Günümüzde kullanılan ve savaş sanayinde üretilen silahlar güçlü teknolojiler üretilerek çalışmaktadır. Kötü amaçlı insanlar yapay zekâ sayesinde istediği silahı ele geçirerek masum insanların ölümüne sebep olabilirler.

Yukarda bahsettiğim örneklere daha birçok ilave yapılabilir. Teknolojinin gelişmesi çoğu zaman insanoğlunun yararına olabilir. Fakat yapay zeka gibi bir güç eğer kötü niyetli insanların eline geçerse insanoğlunun sonunun nerelere varabileceğini hayal bile edemeyiz.

(Visited 31 times, 1 visits today)