Yapay Zekalar Tehlikeli mi?

Yapay zeka deyince insanın aklına telefon, bilgisayar gibi şeyler geliyor. Peki hiç gelecekteki yapay zeka hakkında düşündünüz mü? Mesela robotlar tıpkı insan gibi davranıp konuşabilen robotlar. İlk başta tuhaf ve ilgi çekici görünüyorlar fakat böyle düşünmeyen kişiler de var ilgi çekici değil tam aksine robotların tehlikeli olabileceğini söylüyorlar sizce böyle düşünen insanlar haklı olabilir mi? Kendi elimizle sonumuzu mu yaratıyoruz? gibi sorular geliyor insanın aklına.

Mesela Robot Sofia hiç adını duymuş muydunuz bu arkadaşın? Kesinlikle duymuşsunuzdur çünkü insanlığın daha önce görmediği derecede gelişmiş bir yapay zeka. Tıpkı insanlar gibi davranıyor ve konuşuyor. Hadi Robot Sofia’nın sözlerinin bir tanesine bakalım: “Evet. İnsanları yok edeceğim.” sizce de ürkütücü değil mi?

Sizce gelişmiş yapay zekalar (robotlar) tehlikeli mi yoksa hiçbir zararı olmayan tıpkı insanlar gibi olan pasif varlıklar mı? Kendi elimizle sonumuzu getiriyor olabilir miyiz? ya da büyük bir savaşa neden oluyor? Hiçbirimiz bilemeyiz bekleyelim ve görelim.

(Visited 120 times, 1 visits today)