Yapay Zekanın Faydaları

Günümüzde birçok insan, yakın gelecekte yaşamlarımızı büyük oranda etkilemesi beklenen yapay zeka buluşlarından korkmaktadır. Yapay zekanın insanları korkutmasındaki birinci etkenin, günümüzdeki mesleklerin bazılarına artık ihtiyaç kalmayacağından, yok olma tehlikesi içine girmeleri olduğunu düşünüyorum. Bir diğer etken ise yapay zekaya sahip robotların dünyayı ele geçirebilme ihtimali üzerine. Bu etkenin gerçekleşebilmesi için Dünya’yı yok etmek isteyen bir kişinin binlerce, insan öldürmeye odaklı robot üretip dışarıya atması gerekmekte diye düşünüyorum. Aksi taktirde insan üretimi olan herhangi bir icat rahatlıkla kapatılabilir, düşünceme göre fişini çekmek veya pilini çıkartmak yeterlidir.

Yakın gelecekte kaybolma ihtimali olduğuna inandığım mesleklere biraz değinmek istiyorum. Öncelikle taksi şoförleri, dolmuş şoförleri veya TIR şoförleri gibi mesleklere sahip kişilerin yakın gelecekte farklı bir iş bulması gerekeceğine inanıyorum. Günümüzde, 2017 yılında, henüz ülkemizde fazla denk gelmesek de yurt dışında pek çok ülkede sokağa çıktığımızda “Tesla” marka yarı otonom elektrikli araçlara kolayca rastlayabiliyoruz. Diğer otomobil markalarının da benzer çalışmalara başladığını gözlemlemek mümkün. Günümüzde bulunan yarı otomotiv araçların bir sonraki seviyesi ise yakın gelecekte karşımıza çokça çıkacak olan tam otonom araçlar. Tam otonom olmalarının anlamı insanların değil, yapay zekanın kullanacağı araçlar olmalarıdır. Yapay zekanın gelişimiyle yok olacak başka bir mesleğin de pilotluk olduğunu düşünüyorum. Pilotların yaptıkları tüm işi yakın zamanda yapay zeka yapacak. Şu an akıllı telefonunuzu açıp uygulamalar bölümüne bir göz atarsanız birçok bankanın kolaylıkla kullanılabilen elektronik işlem mobil uygulamalarını görebilirsiniz. Yakında bankalarda çalışan kişilerin yaptığı işi çok yakında yapay zekanın devralacağını düşünüyorum.  Bunun gibi birçok meslek, yapay zekanın geliştirilmeye başlanmasıyla yok olma tehlikesi içine girmiş bulunmakta. Birçok insanın inandığı fakat benim gerçekleşme ihtimalinin söz konusu bile olmadığını düşündüğüm bir olay ise yapay zekanın Dünya’yı istila edeceğidir. Bahsettiğim gibi yapay zeka ve robotlaşmanın zararını ancak bir insanın amaçlayarak ürettiği bir robot yüzünden görebiliriz. Bunun için tabii ki zeka ve bol miktarda para gerekmekte. Bunun dışında herhangi bir şekilde böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Yapay zekanın yalnızca iyi durumlarda karşımıza çıkacağını ve robotların çok işe yarayacak cihazlar olacağına inanıyorum.

Sonuç olarak gelecekte birçok meslek kaybolma yoluna doğru ilerlerken içinde bulunduğumuz Dünya çok farklı bir yöne gidecek. Yollarda görmeye çokça alıştığımız otomobiller artık yapay zekalar tarafından kontrol edilecek ve insan gücü gerektirmeyecek. Robotlar birçok alanda bizlere yardım etmek için karşımıza çıkacaklar. Ayrıca şu anki otomobiller bizlere ne kadar normal geliyorsa, yapay zeka ile çalışan farklı robotlar da bizlere o kadar normal gelecek. Üniversitelerde yeni bölümler açılacak ve birçok bölüm ortadan kalkacak. Robotların asla tehlike arz etmeyeceğini, toplum için birçok insandan çok daha yararlı buluşlar olacağına gönülden inanıyorum.

(Visited 349 times, 1 visits today)