YAPAY ZEKANIN GİZLİ ZARARLARI

Bir konuşmasında Elon Musk ‘ Düşünebildiğim en az korkutucu olan gelecek yapay zekanın ele geçirmediğidir  . O yapay zeka dünyayı bir diktatör gibi yönetseydi eğer tabi ki ölümsüz olduğu için sonsuza kadar sürerdi . En azından bir insan olsaydı bir süre sonra ölürdü . Ama yapay zekalar için aynı şartlar geçerli değildir .Ve hiç kaçamayacağımız bir diktatör olurdu,’ dedi. Ve bu bence bir düşünceden çok daha fazlası, acı bir gerçek . Yine başka bir konuşmasında ise yapay zekayı kimin , nasıl kontrol ettiğinin insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlikelerden biri olduğu düşüncesini dile getirmiştir . Tabi ki bu düşünce de maalesef diğer düşünce  kadar doğru. Bizim Dünyamızda da tabi ki yapay zeka gibi kolaylıkları sadece kendilerini önemsedikleri için para ve kendi çıkarları için kullanacak  insanlar da var . şimdi izninizle benim neden bu şekilde düşündüğümü size anlatmaya çalışayım.  

1 . neden :                                                                                                                                                                  her ne kadar yapay zekayı kontrol altına aldığımızı düşünsek de eğer çok ileri gittiysek bizim yarattığımız yapay zeka , düşünme kabiliyetini bize karşı kullanabilir . yapay zekanın nasıl geliştirildiğine bağlı olarak karşımıza çok farklı sonuçlar ve ortamlar çıkabilir . örneğin gerçek olmasa bile izlediğimiz bilim kurgu filmlerinden ilham alabiliriz diye düşünüyorum . Bu filmlerin klasik olay akışı şöyle gider :                                                                                 esas robotumuz dünyaya gelir ya da yaratılır . Kendi aklıyla bilinciyle düşünmeye başlar ve hayatı sorgular . benim yaratılış amacım ne ?, ben neden dünyaya hükmedebilecekken bir insana hizmet edeyim ?                       ve hepimizin tahmin ettiği gibi kaos başlar ve sonunu hepimizin bildiği gib robotlar ele geçirir . yapay zekayı kimin kontrol ettiği her ne kadar önemli olsa da benim düşünceme göre yapay zekanın kendi düşünme ve sorgulama kapasitesi onların ne kadar zarar verdiğiyle daha alakalı.                                                                                                 

2.neden :                                                                                                                                                                      elon musk ın düşüncesine göre kimin hangi amaçlarla yapay zekayı kontrol ettiği de çok önemlidir .  bu sebebin yanında yapay zekayı yöneten kişilerin geçmişte nasıl muamele gördüğü de çok önemlidir. Örneğin geçmişte travma benzeri olaylar yaşaması yapay zekayı kontrol eden kişinin dünyaya ve yakınlarına bakış açısını değiştirir.ve psikolojisi bozuk olan kişi  yapay zekayı yanlış yönlendirip dünyaya çevreye , doğaya ve insanlığa kısa bir sürede geri dönüştürülemeyecek zararlar verebilir .ve tabii ki bu sırada kendini  kaybetmiştir .

sonuca ulaştığımızda  ise görürüz ki o yapay zekayı kontrol etme amacımız aslında insani değerlerimize bağlıdır ve eminim ki her insan eline gelen fırsatları farklı kullanır . ve tabii ki kimin yapay zekayı kontrol eden kişi önemlidir ama ben yapay zekanın kendi kabiliyetlerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum .                                                                                                   

(Visited 94 times, 2 visits today)