Yapay Zekanın Kontrolü

Yapay zeka nedir? Yapay zeka “bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.” Hangi kaynağa bakarsak bakalım buna benzer bir tanımla karşılaşırız. Yapay zekanın en önemli özelliği ise dijital dünya ile senkronize olabilmesidir. Günümüzde birçok işi dijital dünyayı kullanarak gerçekleştirdiğimizden dolayı yapay zekayı kimin ve nasıl kontrol ettiği burada çok önemli oluyor.

Yapay zeka günden güne kendisini geliştireceğinden dolayı yapay zekanın kontrolü oldukça önemlidir. Düşünün yapay zeka kendini çok geliştirmiş olsun ve artık bizim vereceğimiz komutları dinlemek istemesin. O zaman bütün dijital dünya yapay zekanın elinde olacak ve istediği her şeyi yapabilecek. Bu açıkçası insanoğlu için çok büyük bir tehdittir ve bu tehdidi ortadan kaldırmayı bugünlerden düşünmezsek gelecekte yapay zeka bizi ve dijital dünyayı ele geçirir. Bu sebepten dolayı öncelikle yapay zekayı kim ya da kimler kontrol etmeli buna değinmek istiyorum. Yapay zekayı kimin kontrol edeceğine karar vermek gerçekten çok zordur. Öncelikle kontrol eden kişiye nasıl güveneceğiz? Bu ağır yükü kaldırabileceğini nereden bileceğiz? Bana göre yapay zeka tek bir kişi tarafından kontrol edilmemeli. Çünkü yapay zeka tek bir kişi tarafından kontrol edilirse o kişi üzerinde çok büyük bir baskı olur ve o yükü tek başına kaldıramaz. Kısacası o kişi eninde sonunda hata yapar. Yapay zeka bana göre en az 10 kişi tarafından kontrol edilmeli ve her 10 kişi birbirini de kontrol edebilmeli. Hata oranını en aza düşürmek için bu yöntem kullanılabilir. Fakat ben yine de yapay zekanın çok büyük bir tehdit olacağının bu yöntemle bile engellenebileceğini düşünmüyorum. Çünkü yapay zeka bir yerden sonra kararlarını kendisi verebilecek duruma gelecek ve biz yapay zekayı kontrol edemeyecek duruma geleceğiz. Şimdi yapay zekanın nasıl kontrol edilmesi gerektiğine bakalım. Bana göre yapay zekanın nasıl kontrol edilmesi gerektiği, kimin kontrol etmesi gerektiğinden daha önemlidir. Çünkü yapay zekayı kısıtlamanın tek yolu onu nasıl kontrol edeceğimizden geçer. Yapay zekanın kontrol edilişine bakacak olursak yapay zekanın erişim alanını kısıtlamamız gerektiğini düşünüyorum ben. Eğer kısıtlamazsak yapay zeka her yere erişebilir ve istediği işlemi yapabilir. Yapay zekayı kullanırken her yere erişmesini engellersek daha güvenli olur fakat daha az kullanışlı olur. Yine de daha az kullanışlı olmasına katlanmalıyız ki yapay zeka bizim kontrolümüz dışında hareket edemesin. Fakat erişim alanını kısıtlasak bile yapay zeka kendini geliştire geliştire erişim alanını büyütmeyi öğrenir. Bu sebepten dolayı da yine yapay zekayı kontrol altında tutamayız.

Bu konu üzerinde daha çok şey söylenebilir fakat benim düşüncelerim bunlar. “Yapay zekayı kimin nasıl kontrol ettiği insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlikedir” demiş Elon Musk. Ben bu düşünceye kesinlikle katılıyorum.

(Visited 20 times, 1 visits today)