Yapay Zekayının Kontrolu Bizde mi?

Bildiğiniz ve kullandığınız kadarıyla yapay zeka gittikçe hayatımıza yerleşiyor, nasıl bir çamaşır makinesine ihtiyaç duyuyorsak aynı şekilde yapay zekada bizim hayatımızda farkında olmasak da olmazsa olmazların arasına girmeye başlıyor. Biz fark etmesek bile yapay zeka yada İngilizce adıyla ”Artificial Intelligence (AI)” şu an milyonlarca insanın bilgilerini biliyor ve bu bilgileri onlara daha iyi bir yaşam sunmak için kullanıyor, örneğin hepimizin en azından bir iki kez duyduğu bir marka, Tesla, şu an sürücüsüz araçlar üstünde çalışıyor.

 

Elon Musk , Tesla, SpaceX’in, PayPal ve SolarCity’nin kurucusu, şunları söyledi ”Yapay zekâyı kimin nasıl kontrol ettiği insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehlikedir”.Elon Musk Joe Rogan'a yaptığı alev silahını gösteriyor                                                                                                                     Bunun ilk görüşte kendini ayıran bir görüş olduğunu düşünüyorum çünkü çoğu insan gibi robotların ve yapay zekaların dünyayı kontrol etmesinden yana, insanların üstte olacağını fikrini öne sürüyor. Bu düşünce ilk başta diğer fikirlere göre çok sıradan kalsa bile biraz üzerine düşününce en gerçekçi fikirlerden biri olduğu kanaatine çoğu kişi varacaktır. Bu düşüncenin şahsen daha korkunç olduğunu düşünüyorum. Yapay zeka gelişirse ve gerçekten günlük hayatımızda büyük bir yer elde ederse örneğin: bazı işleri insanlar yerine yapmaya başlarsa yada herhangi bir taşıma aracının kontrol ederse yapay zekayı kontrol eden kişi hem ekonominin hem de milyonlarca insanların hayatlarını tam anlamıyla parmaklarının ucunda olacaktır ve insanlar sürekli hata yapan varlıklardır sonuç olarak bir hatası milyonlarca insanın hayatına mal olabilir. İnsanların endişesi sadece bu değil, insanlar aynı zamanda işlerini kaybetmekten de korkuyorlar. Arlington araştırma merkezi tarafında yapılan bir araştırmada İngiltere’nin neredeyse 60% yapay zeka yüzünden işlerini kaybetmekten korkuyorlar ve bu korku tüm dünyaya yayılmış bir durumda. Aslında biz şuan bilmesek bile yapay zekalar tarafında kontrol edilen algoritmalar şuan bizim ne tür müzik sevdiğimizden tutun 7 yıl önce internette söylediğimiz şeylere kadar bizim hakkımızda çoğu şeyi biliyor fakat bilse bile kendi hiçbir şey yapamıyor aksine bu yapay zekayı kontrol eden insanlar bizim bilgilerimiz para için satıyorlar. Aslında tam olarak şuanda bile büyük firmalar ve yapay zekalar tarafından kontrol edebilinen algoritmalar hayatımıza şekil veriyorlar ve biz bilgilerimizi kullanmalarına izin veriyoruz.

Kendi başına kod yazabilen yapay zeka geliştirildi

Yapay zekanın insanlığın gelişimindeki bir sonraki adım olabileceğine düşünüyorum ve bunu yaparken de dünyamızı robotlara teslim etmeden ve bizim gibi insan olan başkalarının bizim hayatımızı kontrol etmeden yapabileceğimize inanıyorum.

Kullanılan Kaynaklar:

https://industryeurope.com/technically-redundant-six-in-10-fear-losing-their-jobs-to-ai/

https://www.cnbc.com/2019/11/07/these-american-workers-are-the-most-afraid-of-ai-taking-their-jobs.html

https://towardsdatascience.com/4-1-artificial-intelligent-algorithms-aff1a1ca910a

(Visited 21 times, 1 visits today)