Bitene Kadar Bırakamayacaksın: Yapboz

Çoğumuz günlük hayatta kullandığımız veya zaman geçirmek için yaptığımız şeyler hakkında pek bilgi sahibi değiliz. Daha doğru bir şekilde söyleyecek olursam, bu kullandığımız veya zaman geçirmek için yaptığımız şeylerin aslında bize ne kazandırdığını veya bu faaliyetlerin amacının ne olduğu hakkında pek bir bilgi sahibi değiliz. Ben de inceliklerini bilmediğimiz ama yaparken çoğumuzun zevk aldığı yapboz hakkında size bilgiler vereceğim.

Yapboz 1760 yılında, John Spilsbury tarafından yapılmıştır. Zaman içinde yapboz gelişerek bugünkü halini almıştır. Yapboz bize olaylara farklı pencerelerden bakabilmemizi, bir şeyle uğraşırken daha planlı olabilmemizi ve sabrı kazandırır. Aynı zamanda alzheimer ve bunama gibi hastalıkların oluşmasına da engel olmaktadır.

İlgili resim

Yapboz yaparken insanın tüm sıkıntılarından biraz da olsa uzaklaşabileceğini düşünüyorum. Bir yapbozu yaparken tüm konsantrasyonunuzu yaptığınız yapboza vermeniz gerektiği için böyle düşünüyorum. Sizin düşüncenizin ne olduğu hakkımda pek bir fikrim yok ama bence bu gerçekten iyi bir şey. Çünkü insan, hayatında her zaman bir problemle karşılaşır ve bu problemler bazen sizin canınızı fazlasıyla sıkabilir. Bazı insanlar uykunun da en azından bir süreliğine yaşadığınız problemlerden az da olsa uzaklaşabileceğinizi düşünür. Ben de öyle düşünürdüm. Ama bir süre sonra uykunun da pek işe yaramayacağını anladım. Bu problemler ile başa çıkabilmek için birçok yöntem var, biliyorum ama bence en kolayı yapboz.

puzzle ile ilgili görsel sonucu

İlk başta belki zorlanabilirsiniz, belki de çok fazla ama emin olabilirsiniz ki bir süre sonra kolay ve eğlenceli bir hal alacaktır. Eğer çok zorlanıyorsanız yaptığınız yapbozdan daha kolay bir yapboz alabilirsiniz. Zaten kimse yapboz yapmaya başladığında en zor seviyeden başlayıp tamamlayamamıştır bir yapbozu. Bu yüzden yapboz aynı zamanda bize sabır etmeyi öğretmektedir.

puzzle ile ilgili görsel sonucu

Bir yapboz yapmaya başladığınızda yapamadığınız için hemen pes edecekseniz hiç başlamayın daha iyi! Çünkü eğer pes ederseniz başka bir yapbozu hayatınızda bir daha asla yapmak istemezsiniz. En azından ben böyle düşünüyorum. Büyük ebatlarda yapbozlar yapan ve bunu alışkanlık haline getiren bir çok insan var. Onları bitirebilmek oldukça eğlenceli olmalı. Şimdiye kadar hiç denemediyseniz kesinlikle yapboz yapmanızı öneriyorum. Eminim alışkanlık haline gelecek ve bırakamayacaksınız.

 

(Visited 206 times, 1 visits today)