Yarınlarımız

İnsanlar hayatları boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Ailevi sorunlar ya da bambaşka sorunlar olabilir. Ve bildiğimiz üzre bazen bu yaşanılanlar insanlar üzerinde bazı üzüntülere dahi yol açabilir. Bu üzüntülerin atlatılması her zaman kolay olmamakla birlikte uzun süreli de olabilir.

İnsanlar genel olarak yaşadıkları şeylere büyüteçle bakmayı da tercih ediyor. En ufak sorun istemsizce bile olsa kendi içlerinde büyütülerek devasa hallere dönüşebiliyor. Bu tabii ki de kimsenin isteyeceği bir durum değil fakat insanız işte bazen bazı şeyleri büyütüyoruz. Bunu büyütürken de kendimize zarar veriyoruz ve o andan başka hiçbir şey düşünmüyoruz. Yarınımızı ya da ertesi günümüzü düşünmüyoruz. Aslında biz kolay olanı yaptığımızı düşünürken zoru başarıyoruz. Kendimizi yiyoruz bazen peki ne için? Koskocaman bir hiç.

Anı yaşamamız ve o andan zevk almamız gerekir. Ama bunun da bir zorluğu var tabii. Kim hüznünü bırakıp anı yaşayarak mutlu olmak ister ki(!) Kimse. Yarını düşünmediğimiz müddetçe ve dünü bir şekilde geride bırakmadığımız sürece hayatımızda bir değişiklik olmayacak ve biz üzülmeye devam edeceğiz. Peki gerçekten istediğimiz bu mu? Hiç sanmıyorum. Çünkü insanlar mutlu olmak için her şeylerini verirler hatta kendi mutlulukları pahasına başkalarının mutluluklarını harcarlar. Böyle insanlar varken kimsenin mutsuz olması gerektiğine inanmıyorum.

Biz eğer hayatımız boyunca dünü dünde bırakmayı öğrenemezsek daha büyük zorluklarla karşılaşacak hale gelebiliriz. Ve ayrıca yarınlarımızda, gelecek günlerimizde karşılaşacağımız güzelliklere engel oluruz. Bazı zamanlar yaşanılan kötü olaylar karşısında yıkılırız fakat bir süre geçtikten sonra iyi ki bunu yaşamışım da şu an bu haldeyim diye düşünürüz. Çünkü şöyle de bir şey vardır ki başımıza gelen bazı kötü olaylar güzel sonuçlar doğurabilir ya da bize güzel kapılar açılmasına vesile olabilir.

Yani demem o ki bazen üzüldüğümüz şeylerin geleceğe karşı bir yatırım olup olmadığını da düşünmemiz gerekir. Ya da bunun yarınımızı nasıl etkileyeceğini. Çünkü biz eğer yaşadığımız bir olaya takılı kalıp hayatımızı buna göre şekillendirmeye kalkarsak eğer bu bize kötü dönütler de bulunabilir. Bizim geçmişimizi, o kötü anımızı gömüp tabii ki ondan ders çıkarmış bir şekilde geleceğimize bakmalıyız.

(Visited 83 times, 1 visits today)