Yaşa Mustafa Kemal Paşa

Mustafa Kemal Paşa olmasaydı Türkiye nasıl durumlarda olurdu hiç düşündünüz mü? Belki şu an bulunduğunuz büyük evlerde oturamazdınız veya kolejlerde okuyamazdınız. Yani bizlerin okuyup barınacağımız iyi bir yerimiz olsun diye on binlerce asker şehit oldu.

Mustafa Kemal Paşa sarı saçlı mavi gözlü. Mustafa Kemal Atatürk 1881 de Selanik ‘te doğdu.Mustafa Kemal    hep kitap okumayı çok seviyordu. Çok çalışkan, zeki ve akıllı biriydi.

Havzadaki çalışmalarını tamamladıktan sonra Mustafa Kemal ve arkadaşları 12 Haziran 1919 da Amasya ya geçtiler. Milli Mücadele çalışmalarını sürdüren Mustafa Kemal Paşa, Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Cebesoy birlikte Amasya Genelgesi’ nİ hazırlandılar.

 

Amasya kongresinden sonra Erzurum ve Sivas kongreleri yapılmıştır ve Mustafa Kemal Paşa Samsun a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır.

Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı en fazla şehit verdiğimiz savaşlardan bir tanesiydi.Osmanlı İmparatorluğu, Almanya’nın Rusya’ya savaş ilan ettiğİ 1 Ağustos 1914’ün hemen ertesi günü (tr.wikipedia.org)

Çanakkale Savasi 1915 te baslamıştı. Almanya ile bir ittifak antlaşması imzalamıştır. Bu antlaşma, imparatorluğun eninde sonunda Almanya’nın ana gücünü oluşturduğu İttifak Devletleri safında fiilen savaşa gireceği anlamına gelmektedir. Enver Paşa, fiilen savaşa girmeyi, seferberliğin tamamlanmamış olması ve Çanakkale Boğazı savunmasının tamamlanmaması gibi gerekçelerle ertelemeye çalışmıştır. Ancak Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürmüştür. Bu baskılar, Akdeniz’de Britanya donanması önünden çekilen Goeben ve Breslau savaş gemilerinin İstanbul’a gelmesiyle bir oldu bittiye getirilmişti. Daha sonra Osmanlı Donanması’na bağlı bir grup gemiyle Karadeniz’e açılan bu gemiler 27 Ekim 1914 tarihinde Rus limanlarını bombalayınca Rusya, Osmanlı İmparatorluğu’na savaş ilan etmiştir.(tr.wikipedia.org)Mustafa Kemal Atatürk vatan için canını bile vermeye razıydı. Sadece Mustafa Kemal Atatürk değil bütün askerler öyleydi. Çanakkale savasında İngilizler hem karadan hem havadan hem de denizden saldırı yaptılar. Bir metre kareye binlerce kursun attılar. Ama Türk askerleri üç dakika sonra öleceklerini bilmelerine rağmen sonuna kadar savaştılar. Asla ama asla geri adim atmadılar. Türklerin ne kullanacak bir silahı ne de giyecekleri düzgün bir kıyafetleri vardi. Ama Türkler zekice akıllarını kullanarak ve kendilerine güvenerek savaştılar. Böylece Çanakkale Savası’ nı kazandılar. Çanakkale Savası’ ni zor bir şekilde kazandık ama kendimize güvendik ve asla geri adim atmadık. İste bunun için biz bu savaşı kazandık.

mustafa kemal ile ilgili görsel sonucu

 

 

1923 de TBMM açılmıştır ve Türkiye Kurtuluş savaşının zaferine bir adım attı.

Zafer ile sonuçlanan Kurtuluş Savaşı ülkemize cumhuriyet kazandırdı. Mustafa Kemal Paşa ya ATATÜRK soyadı verildi ve halka haklar verildi ve yeni kanunlar verildi. Soyadı kanunu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı, özgürlük ve cumhuriyet geldi.

Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım tarihinde İstanbul da Dolmabahçe Sarayı nda   hayatta gözlerini yummuştur. Ama bütün Türk milletinin hala kalbinde yaşıyor ve hep de yaşayacak. Kimse onu unutmayacak.

mustafa kemal ile ilgili görsel sonucu

 

(Visited 197 times, 1 visits today)