Yasak Olana Yatkınlık

İnsanoğlu var olduğu günden beri suç işlemiştir ve işlemeye devam edecektir. İnsanlar, güçlenmek ya da başkalarına üstünlük sağlamak için zamanın başlangıcından beri birbirlerini öldürüyorlar. Bu, en yaygın insan duygularından biri olan kıskançlığın bir sonucu olarak meydana geldi.
Kıskançlık, umutsuzluk, açgözlülük ve öfke gibi duygularımızı düzenleyemezsek, bize her zaman zorluklar getirecektir. Ancak bu duyguları hem kontrol edilebilir hem de bizim için yararlı olacak şekilde kullanabilirsek, insanların şu anda kullandığı cezalandırıcı yöntemlere ihtiyaç duymadan ilerleyebileceğiz. Hapishane nüfusumuzu genişletmek yerine, bireylere duyularını nasıl yöneteceklerini öğretmeliler. Tam tersini yaparak ucuza ve kolayca kaçabiliriz. Daha fazla hapishane kurarak, insanları o küçücük pencereden, onlarca yıl olmasa da yıllarca, suç işleseler de, masumca ve gereksiz yere ölseler de, gökyüzüne bakmaya zorluyoruz.
Herkesin harika bir insan olma şansı var, ancak ailelerindeki eğitim ve zenginlik eksikliği nedeniyle kendilerini bu çıkmazda buluyorlar. O istemese de mümkündür. Bilmiyoruz ki, akıllı insanlar insanlara yardım etmek için yasalar çıkarmak yerine, onları eleştiren, bu konuda yanlış olduklarını belirten ve uygun tekniği tavsiye eden bir yazı yazdılar, şimdi hapisteler, belki de öldüler.Ülkemiz şu anda kötüleşen ekonomik durumların bir sonucu olarak suçların arttığı bir senaryo içerisindedir. Adalet sadece iyi davranışları ödüllendirmekle ilgili değildir; aynı zamanda kötü davranışları cezalandırmakla da ilgilidir. Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından yayınlanan bir rapora göre İzlanda, Yeni Zelanda ve Avusturya, dünyadaki en düşük suç oranlarına sahip ülkeler. İzlanda, sürpriz, aktif polis gücü veya silahlı kuvvetleri yok. Bu oranın ekonominin durumundan da etkilendiğini söyleyebiliriz. Suç oranları zengin ve varlıklı ülkelerde düşerken, yoksul ülkelerde artıyor. Aynı zamanda diğer bir konu da cezaların caydırıcı etkisidir. Yeni mevzuatın çıkarılması bu noktada etkili olacaktır.
Hapisten çıkanlar ise cezaevine geri dönüyor. Hapsedildiği için kimse onu işe almayacağından, açlıktan ölmek yerine ya çeteye katılıp para kazanmak ya da başka yollarla hayatta kalmak için suç işliyor. Yeni mevzuatla birlikte, hapishaneden kısa süre önce serbest bırakılan insanlara hayatlarını tekrar yoluna koymaları için yeni seçenekler sunmamız gerekiyor.

(Visited 2 times, 1 visits today)