Yasak Olması Gereken Yanlışlar

İnsanların barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçları olmadan yaşayamayacağı gibi sporsuz da yaşayamayacağı su götürmez bir gerçektir. Geçmişten bu yana insanın hayatında önemli bir yer edinen ve insan sağlığı hakkında önemli rol oynayan sporun binlerce türü bulunmaktadır. Boks , boğa güreşi spor türlerinden örneklerdir. Uzun yıllardır varlığını sürdüren bu spor türlerinin çevreye ve insana verdiği zarar oldukça büyüktür. Peki sizce bu tür sporlar yasaklanmalı mıdır?

Spor, insanın hayatına renk katmakla beraber aynı zamanda insan sağlığını korumak açısından yapılan en önemli etkinliktir. Fakat her alın teri döktüğümüz etkinliğe spor diyemeyiz. Örneğin boks yapan sporcular gece gündüz çalışarak durmadan antrenman yaparlar. Fakat ne uğruna? Yaptıkları tek şey karşıdakinin kim olduğunu bilmeden ona savurduğun yumruklar ve ölümcül darbeler. Üstelik bunu sırf insanların arasında yapmayı bırakıp daha iradesi bile olmayan hayvanları eğitip dövüştürmeleri vicdansızlık. Bu dövüşlerde göremeyeceğimiz tek şey hayvanların çektiği ızdırap ve çektiği acıdır. Bu ne kadar mantıklı olabilir ? Üstelik tüm anayasalar şiddet uygulayan bir kişinin ağır cezaya çarptırılacağını söylerken bu tür sporların televizyon ekranına binlerce seyirciyi çekmesi akıl alır gibi değil. Doktorların üstünde durduğu en önemli noktalardan biri alınan kalıcı hasarlardır. Örneğin başına darbe alan bir boksör beyin kanaması geçirebilir hatta aldığı ufak bir darbe bile onu var ile yok olmak arasına götürür. Ünlü boksör Muhammed Ali’nin aldığı ağır darbe sonucu yakalandığı ”Parkinson” hastalığı boksun spor değil bir vahşet olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ayrıca Endonezya’da 17 yaşında bir gencin ringde hayatını kaybetmesi bu sporun yasaklanması gerektiğinin bir örneği olmuştur.

https://youtu.be/5FIiEiv7yU4

Aynı zamanda yine yaygın olan boğa güreşi dünya çapında büyük bir ilgi görmektedir. Eğlence kaynağı olarak görülen bu spor aslında boğalara yapılan bir işkence olduğunu görmek çok da zor değil. Aslında agresif olmayan boğayı yapılacak olan  güreşten bir veya iki gün önce karanlık bir odada tutmak ve az yiyecek ve içecek vermek matadorların kullandığı en vahşi yöntemlerden biridir . Bu işlem boğayı gereğinden fazla sinirli ve öfkeli yapmaktadır. Fakat her zaman güreş beklendiği gibi bitmiyor. Güreşin sonucunda bazen matadorlar ağır yaralanmakta hatta ölmektedir. İki canlının hayatını olumsuz etkileyen bu güreşin yasaklanılması için çok geç kalındı bile.

Geçmişten beri insanlar avlanarak bir şekilde hayatını sürdürmüşlerdir fakat  20. yüzyılda artık avlanmalar katliam boyutuna kadar gelmiştir.  Günümüzde çok yapılan  yasak avlanma hayvan türlerini ve doğayı katletmektedir. Yapılan avların genel sebebi moda ve aksesuar için olmakla beraber beslenme gibi temel ihtiyaçları da karşılamak içindir. Fakat yasal avlanmanın artmasıyla beraber hayvan türlerinin azalması bizim için birer tehdit unsurudur. Bu yüzden tilki avı gibi yapılan aşırı avlanmanın yasaklanması gerekmektedir

Sonuç olarak insanoğlu kendine ve çevresine gelecek zararı her şekilde önlemelidir. Boks, boğa güreşi ve tilki avı gibi vahşet içeren spor ve avlanma çeşitlerinin hem buna seyirci kalan hem de bunun içinde yer alan insanların sağlığı için bu tür etkinliklerin çok geç olmadan yasaklanması gerekmektedir.

Kaynakça: https://onedio.com/haber/bir-21-yuzyil-trajedisi-ispanya-nin-boga-guresleri-ve-hayvanlarin-maruz-kaldigi-iskenceler-718687

(Visited 160 times, 1 visits today)