Yasak Yasak Yasak!

Küçücük bir kafes,çok temiz olmayan bir ortam,yeterli yem ve suyun bulunmadığı pet shoplar. Sanırım konuyu anladınız.Pet shoplarda satılan hayvanlar,hayvanların durumları,hayvan ticareti,barınaklardaki hayvanlar, insanların hayvan sevgisi,hayvanlara sahip olma isteği  ve terk edilen evcil hayvanlar…

Çevremizde bizimle beraber doğayı paylaşan birçok canlı vardır.Çoğu kendilerinin varlığını hissettirmese de  bazıları insanlar arasında yaşayıp gitmektedir.Acaba bizimle yaşamak zorunda kalan bu hayvanlar durumlarından mutlular mı ?Yoksa biz onların yaşam alanını yok ettiğimiz için bize kızgınlar mı?

Ülkemizde,evinde hayvan besleyenlerin oranı %50yi geçmiştir.En çok beslenen evcil hayvan kuş sonra kedi,köpek ve balık benzeri hayvanlar gelmektedir.Peki bu hayvanlar nereden ve nasıl alınıyor?

Maalesef yarıdan çoğu pet shoplardan  %29 sokaklardan %10 barınaklardan %5 veterinerlerden alınıp, sahiplenilmeketedir .

Benim içime sindiremediğim durum;pet shoplarda para ile bir can alınıp satılması durumudur.Pet shop işleten kişiler çoğu zaman yurt dışından getirdikleri veya kaçak olarak yurda sokulan cins hayvanları çok da sağlıklı olmayan kafeslerde bulundurmaktadırlar.Bu dükkanlarda yaşayan hayvanların sağlık kontrolleri tam anlamıyla yapılmamaktadır.Ayrıca bulaşıcı hastalık görüldüğünde dükkandaki diğer hayvanlar da bundan olumusuz yönde etkilenmeketedir.Büyük bir istek ve hevesle alınan pet shop hayvanı dört beş gün sonra ölebilmektedir.Çünkü hayvanın hasta olup olmadığını tam olarak bilip anlamamıza imkan yok.

Ülkemizde son yıllarda hayvan haklarına verilen önem artmıştır.Büyük şehirlerimizde bulunan pek çok belediye pet shoplarda hayvan satışına düzenleme getirmiş, cins hayvanların satışını yasaklamıştır.Böylece hayvan sahibi olmak isteyen kişiler barınaklara ve sahipsiz hayvanlara yöneleceklerdir.

Hayvan sahibi olmak ve onun her türlü bakımını üstlenmek ciddi bir sorumluluk gerektirir. Aileler çocuklarına sorumluluk kavramını aşılamak için hayvan almaktadır.Bazıları bu sorumluluğun üstesinden gelmektedir.Ancak alınan hayvanların bir kısmı bakımında yaşanan zorluklar vb. sebeplerle terk edilmektedir.Zaten artışı  önlenemeyen  sokak hayvanlarına birde bu terk edilen hayvanlar eklenince sayı iyice kabarır.

Pet shoplarda satılan hayvanların yerine lütfen empati yapalım.Yani yanlış anlamayın sizlerde bir ürün gibi, eşya gibi alınıp satılıyorsunuz.Çok vahim bir durum bana göre.Helede buradaki bir hayvanı çocuklarımıza alıyorsak.Küçük bir canlıyı hediye paketi içinde düşünüyorsak. Eminim bu hediye paketindeki canlı da paket yerine doğal ortamında yaşamak ister.

Kilitli kafeslerde ve bir dükkanın içinde karanlık gecelerde hayatınız geçip gidecek.Taki bir gün dükkandan içeri giren bir çocuk veya başkası sizi görecek ki o kadar hemcinsinizin arasından sizi beğenecek paranızı ödeyecek alıp gidecek.Çok acı verici ve aşağılayıcı bir durum bence.Her canlının yaşam hakkı ve sahiplenilmesi özgürce olmalı.

Pet shoplarda hiç ayağı sakat bir köpek ya da kuyruğu kesilmiş bir kedi göremezsiniz.Oysa çevremizde sizlere muhtaç durumda olan yüzlerce kedi köpek vb. hayvan bulunmaktadır.İlgi ve sevgi isteyen sahiplenmeyi bekleyen hayvan dostlarımızı pet shoplarda değil barınaklarda veya sokaklarda aramalıyız. Pet shoplarda hayvan satışı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yasaklanmalı ve asla bir canlıyı para karşılığında alıp satmamalıyız.

(Visited 89 times, 1 visits today)