Yaşam Tarzımız

İnsanların yaşam tarzları bizi işsiz de bırakabilir zirveye de taşıyabilir. Ama günlük hayatımızda ajlımıza gelecek en son şey ya budur. Ya da evde oturup hiçbir şey yapmayarak insanlara para kazandırabileceğimiz. Biz istesekte istemesekte insanların yaşantılarını etkilemeye devam edeceğiz demek oluyor bu. O zaman yaşam tarzımızın hareketsiz olduğunu varsayalım ve bunun hangi sektörleri olumsuz yönden etkileyeceği ve hangi sektörlerin işine gelceğini bulalım.

Hareketsiz bir yaşam tarzı televizyon, radyo ve sosyal medyada reklam veren bütün sektörleri etkiler bence. Çünkü ne yapıyor olursak olalım reklamlarla her yerde karşılaşacağız. Ancak bu reklamların sadece belirli bir kısmı kar edicek. Kar edicek sektörler ise bence sosyal medya siteleri, yemek sektöründe faaliyet gösteren firmalar, uygulama sahipleri, teknoloji sektöründe faaliyet gösteren şirketler ve bunun gibi birçok sektörden oluşuyor.  Bunların kar etmelerinin de en büyük nedenleri herhangi bir faaliyet gerektirmemeleri. Örnek olarak artık istediğimiz zaman istediğimiz yere yemek söyleyebiliyoruz veya telefonumuzun çektiği ya da internetin olduğu her yerde sosyal medyayı kullanıp uygulamalar indirebiliyoruz. Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzında insalar kendi kendilerine vakit geçirebilecekleri şeyler de aradığından teknteknoloji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde büyük karlar elde etmiş oluyor. Ancak hareketsiz bir yaşam tarzı bazı sektörleri zirveye çıkardığı gibi bağzılarının da sonunu getirebiliyor. Bu sebepten ötürü ise bir çok sektörün sonu gelecektir. Hareketsiz bir yaşam tarzı yüzünden sonu gelicek sektörlerden birisi ise bence spor ve spor aksesuarları üreten firmalardır. Çünkü hareketsiz bir yaşam yaşıyorsanız sporla çok bir alakanız olamaması lazım. Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzının çok fazla dışarı çıkmadılarından fazla kıyafete ihtiyaçları olmayacağı düşuncesiyle giyim sektörünü de etkileyebileceğini düşünüyorum.

Her nereden bakacak olursak olalım hareketsizlik her zaman hayatımızda olucak ve bizi etkilemeye devam edicek. İster bu etki iyi olsun ister kötü olsun bireyler bakımından bakılacak olursa hareketsizlik her zaman kötüdür. Ama sadece bunu söylerek de hareketsizliğe engel olamayız. Bunun için çözümler arayıp insları yeni aktivitelerere ve sporlara yönlendirmeyi deneyebiliriz. Bunun içinde il veya ülke genelinde yarışmalar düzenleyip kazananları veya herhangi bir dereceye girenleri ödüllendirebiliriz. Bu sayede hem sadece insanlara sporu sevdirmiş olmayız hem de hareketsiz olanların sayısını azaltmış oluruz. Ayrıca sporu seven bir toplum ülkesine büyük sporsal başarılar getirebilir. Kısaca anlatmak istediğim harkeharek bir yaşam tarzı sektörleri ve bir çok kişiyi ilgilendiren bir sorun ve bunun için yapabileceğimiz çok şey var.

(Visited 33 times, 1 visits today)