Yaşam Tasarlayıcılar

8 yaşındayken 23 Nisan gösterisinde sınıfımdan herkesin bir meslek seçip onu anlatması gerekiyordu. Hakim olanlar, astronot olanlar ve doktor olanların yanında mimar olmak isteyen bir öğrenci olarak ben duruyordum. nedenini sorduklarında birazdan okuyacağınız konuya denk geliyordu. Mimar olmak istiyordum çünkü kendi odamı daha güzel bir yer haline getirebileceğimi biliyordum. Bunu da yapmanın yolunun mimarlıktan geçtiğini öğrenince etrafta “Ben büyüyünce mimar olacağım.” diye diye dolaşmaya başladım. O gün bu gündür mimarlığa karşı bir ilgi vardır içimde. Hele ne zaman bir binanın ya da bir odanın maketini görsem saatlerce o maketi izlemek isterim.

Bana göre mimarların tasarladığı şey bir binadan ya da bir evden ibaret değidir. Onların tasarladığı yapıların beğenilmesi için onların, insanların dönemsel ihtiyaçlarını karşılayabilen projeler tasarlamaları gerekir. İnsanların ihtiyaçlarını ve hatta fazlasını karşılayabilmek onları daha başarılı kılar. Bu ihtiyaçlar birçok şeye bağlı olarak değişebilir; teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı bina ve güvenlik sistemleri de gelişip yaygınlaşmaktadır ve bu gelişmeler mimari alanda bir devrim sayılabilir. Mimarın bütün gelişmeleri takip etmesi imkansız olduğundan dolayı mimarın uzman kişiler ile çalışması oldukça önemli ve mimarın kariyerinde gerilememesi, ilerlemesi için gereklidir.

Uzun yıllardan beri kabul edilen bir gerçek vardır; bir yapının iyi olaması için hem iyi görünmesi hem de konforlu olması gerekir. Bu da yine dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda değişmektedir. Örneğin hayatımızda en aktif kullandığımız şey olan sosyal medyada bunu etkilemektedir çünkü her gün gördüğümüz, özenle hazılanmış odalar, bahçeler biz anlamadan neyin konforlu olup neyin konforlu olmadığını bize entegre ediyorlar. Mimarların da bu tür trendleri takip etmeleri gerekir.

Günümüzde bireyler yaşayacakları mekanı seçerken ulaşım, konum, yalıtım, güvenlik gibi koşulları göz önünde bulundururlar.

 

Gelin günlük hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz yerlere bir göz atalım;
  • Okul
      
  • Ev
  • Ofis
  • Alışveriş merkezleri
Hepsinde en önemli rolü olan kişi anlayabileceğimiz gibi mimarlar. ayrıca “Google” ofislerindeki yaşam alanları da şu şekilde;

 

Mimarlar bir yaşam alanı tasarlamaktadır ve bunu yaparken ihtiyaçlar hakkında bir uzman tarafından yardım alınmalıdır çünkü içinde insan yaşatamayan bir yapı da, mimari değildir.

(Visited 30 times, 1 visits today)