YAŞAMAK İÇİN

Dünya üzerinde yer yıl yüzlerce uzay çalışması yapılmaktadır. Bu uzay çalışmaları hem günümüz için hem de gelecek için büyük önem taşımaktadır. İnsanların birçoğu yapılan bu uzay çalışmalarını desteklese de toplumun bazı kısımları bu duruma karşı çıkıyor. Gelişmiş ve zengin ülkelerin uzay araştırmalarına gösterdiği ilginin çok ileri düzeyde olmasının yanı sıra harcadığı paralar da bir hayli ileri düzeydedir. Bu paraların uzaya harcanmasından ziyade halka harcanması daha mı yararlı olurdu? İnsanların daha rahat bir hayat yaşamaları uzay araştırmalarına giden paraya mı bağlı?

 

Yuri Gagarin ile başlayan uzaya çıkma yolculuğu şimdilerde bile popülerliğini korumakta. Uzaya çıkmak, farklı gezenlerde yaşamak, yıldızlar arası yolculuk yapmak ve benzeri durumlar önceden hayal olarak gelse de 20 Temmuz 1969’dan itibaren yavaş yavaş gerçeğe dönüşmeye başlamıştır. Aynı zamanda uzaya çıkmak konusu Sovyetler döneminde ülkeleri rekabet ve yarış içine de sokmuştur. Peki bu nasıl gerçekleşiyordu?

 

Günümüzde en bilinen uzay araştırma şirketlerinden birisi olan SpaceX, uzay araştırmaları için yaklaşık 6 milyon dolar değerinde roketler üretmektedir. Uzaya fırlatılan bu roketler ile birçok bilgi toplanmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda elde edilen veriler ise gelecekte yapılacak olan araştırmaları için bilgilendirici bir nitelik taşımaktadır. Çünkü bu araştırmalar “Bizler gelecekte bu dünyada mı yaşayacağız yoksa çok farklı yerlerde evrimleşmiş bir halde mi olacağız?” sorusunun cevabını da bulmak için izlenen bir yol. NASA’nın Apollo görevi için harcadığı para yaklaşık 50 milyar dolardı. Bu yolculukların maliyetinin fazlalığı ise insanlar tarafından çokça eleştiri yağmuruna tutuluyor.

Aslında eleştirilen yapılan çalışmalar değil, harcanan para. Bu paranın insanlara harcanması isteniyor. Bir bakımdan haklılar. Çünkü dünyada yaşayan o kadar çok evsiz barksız, aç, kıyafet bile alamayan insan var ki “Para harcanılması gereken konu uzay olmamalı!” düşüncesi kulağa doğru geliyor aslında. Fakat kimse farkında değil ki uzay için harcanan para aslında insanlara harcanıyor. O paralar şu anda insanca yaşamak yerine bir nesil boyu insanca yaşamak için harcanıyor. Yapılan hiçbir iş boşuna değil. Elbette bu çalışmaların bir karşılığını alacağız. Dünyamız gitgide ölüyor farkında mıyız? Kendimize yeni yaşam alanları arıyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğunu illa gelecekte bütün olaylar meydana gelince mi anlayacağız?  Harcanan para her ne olursa olsun bu araştırmalara değer. İnsanların daha konforlu yaşaması için tüm insanlığın hatta gelecek nesillerin hayatını riske atamayız. Biz ne için çalışıyoruz? Yaşamak için…

 

(Visited 14 times, 1 visits today)