Yaşamak; Yaşamak Değildir Her Zaman

ÇOK GÜZEL ŞEY
Yaşamak güzel şey doğrusu
Üstelik hava da güzelse
Hele gücün kuvvetin yerindeyse
Elin ekmek tutmuşsa bir de
Hele tertemizse gönlün
Hele kar gibiyse alnın
Yani kendinden korkmuyorsan
Kimseden korkmuyorsan düYnyada
Dostuna güveniyorsan
İyi günler bekliyorsan hele
İyi günlere inanıyorsan
Üstelik hava da güzelse
Yaşamak güzel şey
Çok güzel şey doğrusu.

               Melih Cevdet ANDAY

Yaşamın uzunIuğu değil,nasıl yaşandığı önemlidir, demiş Martin Luther King. Doğru da demiş aslında ,yeni bir eşya alırken asıl dikkat ettiğiniz şey kaç yıl önce üretildiği midir yoksa ne kadar kaliteli olduğu mu?

Tek başınıza, hiçbir şey yapmadan,bomboş bir ay geçirmeyi mi yoksa sevdiklerinizle, uğraşmaktan hoşlandığınız işlerle, yeni şeyler öğrendiğiniz anlarla dolu bir hafta geçirmeyi mi tercih ederdiniz?

Yaşamak gerçekten de güzel bir şey, eğer ruhunu dokundurduğun insanları güzel seçebildiysen, eğer ben elimden geleni yaptım diyebiliyorsan alın terini silerken, benliğini tamamlayacak eksik parçaya ulaşabildiysen eğer ve her şeye, bütün yaşadıklarına rağmen kahkahalarla gülebiliyorsan yeniden…

Mark Twain’in de dediği gibi, o şekilde yaşamalısın ki öldüğün zaman, tabutçu bile matem tutsun. Öyle bir yaşamalısın ki hayatını, korkmamalısın mesela ucunda ölüm olmayan riskleri almaktan ya da peygamber sabrıyla karşılık vermelisin normalde bağırıp çağıracağın olaylara,  bazen de sadece kendini yavaşça geri çekmelisin,pes etmek için falan değil, uzaktan sessizce izlemek için yaşananları.

Yaşam içinde hepimiz biraz cahil değil miyiz aslında?

Mesela, ben cahilim. O kadar çok şeyde bilgi sahibi değilim ki… Mesela, Pasifik’te küçük bir ada ülke olan Tuvalı’yı bugün hayatımda ilk kez duydum, şu an gayet pahalı olan ıstakoz yemeğinin eskiden ”fakir yemeği”-fakir,zengin,beyaz,siyah hiç fark etmez her insan insandır- olarak adlandırıldığını ya da Rusya’nın Pluton’dan daha büyük olduğunu sadece on beş dakika önce öğrendim.

Bunların dışında da birçok insanın bildiği şeyleri bilmiyorum. Mesela, aşkın nasıl bir duygu olduğu konusunda cahilim. Okumadığım şiirlerin nasıl hissettirdiği konusunda cahilim. Okumadığım sayısız kitabın bana katacaklarını bilmiyorum, cahilim.

Hiç ciddi bir rahatsızlık geçirmemiş bir insan sağlığın kıymeti konusunda cahil; hasta insanlar, sağlıklı olma konusunda…
Ben hiç ölmedim ki… Yaşayan insanlar, ölüm konusunda cahil; ölenler ise yaşamak konusunda…

En bilgilimiz diye adlandırdığımız bile o kadar cahil ki… Hepimiz o kadar cahiliz ki…

BEN CAHİL MİYİM?

EVET! HEM DE EN ALASINDAN!

O zaman neden kullanmayayım bu cahil cesaretimi? O zaman siz neden kullanmayasınız?  Bilmediğimiz şeyleri öğrenmek için atılgan olduğumuzda yaşarız, meraklı olup ilgimizi  çeken şeylere ıncığına, cıncığına kadar baktığımızda değerlenir hayatımız. Nasıl olsa her şekilde cahil öleceğim demek yerine, ne kadar çok şey bilirsem,yaşarsam o kadar iyi deyip, tecrübe peşinde koştuğumuzda anlarız yaşamanın değerini,  koskocaman denizdeki minicik kulaçlarımızın yerini.

Zamanın bir kum gibi akıp gitmediği, elinizdeki kumları yönlendirmeyi bildiğiniz bir yaşam dilerim.

Yaşamak güzel şey doğrusu, üstelik hava da güzelse.

 

(Visited 185 times, 1 visits today)