Yaşamdaki Önceliklerim…

Sorumlu bir bireyin en önemli önceliği görevidir. Görevini yapmaması, aksatması aslında hç tahmin bile edemeyeceğimiz sorunlara yol açabilir. Örneğin, hastasına bakmayan, gerekli özeni göstermeyen bir doktorun sorumsuzluğu ölüme neden olabilir. Yanlış eğitim uygulayan bir öğretmen sosyal yıkıma neden olabilir. Görevini ihmal eden bir güvenlik görevlisi, sevdiklerinizin can ve malına zarar verebilir. Sağlıksız gıda üreten bir üretici, bir neslin hastalıklı olmasına, mutsuz olmasına neden olabilir. Bunlar gibi sayamayacağımız bir çok örnek verebilirim.

İşte sorumluluk bilinci böyle bir şey. İhmal etmeye gelmez. Herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmelidir. Sorumluluk bilinci edinmiş çocuk, görevini unutmaz. Mazeretler ileri sürmez. Yapamadım demez. Bu kadar yapabildim, der. Daha iyisini yapmak için uğraş verir. Başkalarına da yük olmaz. Araştırır, dener, yapar ve yakıştırır.
Yoksa ATATÜRK, yanmış, yıkılmış bir enkazdan nasıl böyle bir ülke yaratabilir. Evet , en önemli önceliğim sorumluluk bilincidir. Görevimi iyi yapmalıyım. Herkes görevini çok iyi yapmalıdır. Tabi ki çok doğru yapmak önemli… Sırf yapılsın diye değil, öyle yapılması gerektiği için yapılmalıdır.

(Visited 178 times, 1 visits today)