Yaşamın Anlamlarından Biri

Her insanın hayatında onların yaşamını güzelleştiren ve kolaylaştıran bir şeyler bulunur. Bunlar genellikle bu kişilerin aileleri, sevdikleri ve belki de hayvanlarıdır. Fakat çoğumuz farkında olmasa da, müzik hayatımızın birçok alanında bulunur ve farklı farklı türleri ile bazen bir sorunun üstesinden gelmemize, bazen derdimizi anlatmaya, bazen daha az yalnız hissetmemize bazen ise yalnızca eğlenmemize, mutlu olmamıza bile yardımcıdır. Aynı zamanda müzik herkese eşittir, fakir ve zengini ayırmaz. Herkese aynı şeyi sunar.

Müziğin sözlük anlamını her birimiz az çok biliriz ancak müzik her insan için farklı bir anlam taşımaktadır. Bazılarının hayatını olustururken birkaç insanın hayatında ise fazlasıyla küçük bir yer kaplar ancak Nietzsche’nin de dediği gibi ” Müziksiz bir hayat hatadır.” Hayatında müziğe büyük bir yer veren başka müzisyen, yazar ve diğer sanatçıların da bu konu hakkında birçok sözü bulunmaktadır.

Friedrich Nietzsche’nin kitabınında da belirttiği gibi, Almanlar Tanrı’nın bile şarkı söylediğini düşünür. Müzik, hayatımızın her yerine yansımıştır sadece gün içerisinde dinlenmek ya da eğlenmek için söyleyip dinlediğimiz şarkılardan ibaret değildir. Müzik, çoğu dinin de içerisinde yer almaktadır. Bazı müziklerin ilahi olduğuna da inanılır. Örneğin, Hristiyanların farklı mezheplere göre kiliselerde şarkılar söyleme geleneği vardır. Aynı zamanda, müzik tedavi yöntemi olarak dahil kullanılmaktadır, özellikle eski zamanlarda ilaçlar bu kadar yaygın olmadığı için bazı müzikler başta meczuplar olmak üzere bazı hastaların sorunlarını gidermek için kullanılmaktadır.

Bu zamanlarda ise müzik çoğunlukla bir eğlence malzemesi haline geldiği için insanlar önemini pek fark etmez. Her ne kadar durum böyle olsa da  müzikler hala çoğu dinin içerisinde yer alır ve bazı durumlarda bizlere yaşamadan anlaşılmayacak derecede yardım eder. Zamanın hızlı geçmesine, dertlerin ve acıların kolay aşılmasına da yardım eder.

Müzik çoğu duyguyu yaşarken bize eşlik eder. Elbette müziksiz hayat süren birileri vardır ancak inanmıyorum ki hayatları şarkı dolu geçen kişilerle aynı şeyleri hissedemezler. Müzik bilimsel olarak da insanlarda farklı hisler yatratır ve insanların müzik dinlemeyen kişilere göre daha gelişmiş duygulara sahip olmasını sağlar. Bazen bir şeyler ezberlenmesi gerektiğinde de o şeylerin daha kolay ve hızlı ezberlenmesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir öğrencinin derslerde tarih ezberlemesi gerekirse bir şarkı yazarak yapabilir. Bu kanıtlanmış bir hızlı ezberleme yöntemi olup belki de şu ana kadar yüzlerce öğrencinin hayatını kurtarmıştır.

Müzik olmadan insan duygularını o kadar geliştiremez, bir ezberleme ve bazen de unutma yöntemini kaybetmiş olur. En önemlisi ise çoğu dinin önemli bir noktasını yitirir. Müziksiz bir hayat geçiren kişi, yaşamını hatalı bir şekilde yaşamıştır ve bu nedenle belki de birçok şeyi deneyimleyemeden yok olur gider.

 

(Visited 63 times, 1 visits today)