Yaşanabilir bir dünya için

“Çocuklarımız için yaşanabilir bir dünya” sıklıkla duyduğumuz bir cümle. Ama bu cümleyi sadece söylemek yeterli değil,gereğini de yapmamız lazım.

Dünyayı kirletenleri uyarmalıyız. Su ve ormanlarımızı kirletmemeliyiz. Temiz hava herkesin yaşamak için ihtiyaç duyduğu bir şeydir.

Dünya bize çok çeşitli kaynaklar sunar: Temiz su, çeşit çeşit bitkiler, temiz bir atmosfer, madenler… Yaşarken ihtiyacımızın fazlasını tüketmemeliyiz. Çünkü kaynakları tüketerek yaşamak sadece kaynakların azalmasına değil, hayatın da tüketilmesine neden olur. Çok televizyon izlemek, tablette veya bilgisayarda çok oyun oynamak gibi aktivitelerle zamanımızı da tüketmemeliyiz. Kendimize veya diğer insanlara fayda sağlayacak şekilde geçirmeliyiz.

Yaşanabilir bir dünyada barış olmalı. Barışın hüküm sürmesi için kavga etmemeliyiz. Savaş kötüdür. Savaş çocukları ağlatır, insanları mutsuz eder. Bu dünya hepimizin. Kardeşçe yaşamak için birbirimize saygılı olmalıyız. Hayat her canlının hakkıdır. Hayata saygı duymalıyız. Daha güzel bir dünyada daha güzel bir hayat için sanat ve bilim de olmalı. Sanat ve bilim için de çalışmalıyız. Yaşanabilir bir dünya için herkesin aklını kullanması lazım.

Yaşanabilir bir dünayada herkes mutlu ve huzurlu olur.

(Visited 521 times, 1 visits today)